Pěkný jablečný den!

Den jablek, připadající na 21.10., se začal slavit ve Velké Británii v roce 1990. Tento den je nejen oslavou jablečných plodů, ale také vyzdvihnutím pestrosti starých a krajových odrůd, které se vytrácejí z našich zahrad, sadů, alejí a krajiny. Český svaz ochránců přírody den oslaví výsadbou jabloní.

Den původních odrůd jablek

Jabloně starých odrůd vysází Český svaz ochránců přírody do genofondového sadu na Chotobuzi. Ovocné sady na Chotobuzi, které jsou součástí Botanické zahrady v Průhonicích, vede Český svaz ochránců přírody jako genofondovou plochu starých odrůd. Historicky jde o část pomologického arboreta, které bylo na této lokalitě zakládáno od roku 1941.

Na volné pozice postupně dosazují odrůdy českých šlechtitelů. Mezi ně se zapsal i Josef Eduard Proche, od jehož narození uplyne letos v prosinci 200 let. Proche nám zanechal řadu zajímavých odrůd, které pravidelně vystavujeme na sezónních výstavách v Domě ochránců přírody v Praze. Seznámit se můžete s jeho odrůdami: Česká pochoutka, Daňkovo, Libernáč sloupenský, Oberdieckovo, Ideal, Malinové sloupenské a dalšími. Letos poslední výstava zimních jádrovin bude k vidění 1. – 3. prosince 2022 v Domě ochránců přírody v Praze.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*