Tma je ráno i večer, buďte vidět

reflexni vesty

Momentálně se bohužel nacházíme v té smutné části roku, kdy vstáváme za tmy a domů se také vracíme za šera. Člověk přijde a už aby šel pomalu spát. Černá obloha nás uspává a venku není nic vidět. Ani my.

V zimním období, kdy je věčně tma, se zvyšuje riziko dopravní nehody, pokud se pohybujete v okolí silnic. Ve světlém oblečení jste vidět pouze na 55 metrů, ve tmavém dokonce jen na 18. To není dostatečná vzdálenost, v níž by řidič stihl zareagovat. Možná to znáte i z vlastní zkušenosti. Vžijte se do situace člověka za volantem, který musí být ve tmě pozornější. Co byste si asi pomysleli o člověku, který by šel po kraji silnice v černém oblečení?

Chovejte se zodpovědněji

reflexni vestyReflexní prvky byste si ale neměli opatřit pouze z důvodu sounáležitosti s ostatními řidiči. Udělejte to pro své zdraví. V loňském roce zemřelo na silnicích 669 lidí, patří mezi ně i špatně viditelní chodci. Jelikož se čísla od roku 2014 stále zvedají, vešla letos v únoru v platnost novela zákona o silničním provozu, která chodcům ukládá povinnost nosit reflexní prvky za snížené viditelnosti.

Už několik let vídáme na silnicích zodpovědné cyklisty či motorkáře s reflexními vestami. Vestičky nosí dokonce malé děti, které chodí na procházky ve školce. Reflexní prvky jsou na většině dětských aktovek i bund. Dospělí však na svou viditelnost nedbají. S přijetím novely se situace trochu zlepšila. Policisté během celého roku rozdávali reflexní pásky a lidé si na ně zvykli.

Vyberte si svůj reflexní prvek

Opravdu postačí tenký reflexní pásek, nemusíte se trápit s reflexní vestou. Prvků, které vás ochrání, je k dispozici nespočet. Pro příklad jmenujme ventilky na kolo, přívěsky, odrazky, samolepky, tkaničky, čepice, pouzdra na mobil či klíčenky. Stačí opravdu málo, abyste si zachránili život. Myslete na to, ať už jdete na nákup, běhat nebo na večerní procházku se psem. I když se chystáte procházet po málo frekventované silnici, náhoda je blbec. Nedejte jí šanci.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*