Tentokrát na téma střecha

strecha

Mnoho lidí raději volí bydlení v domě, než v bytě. Příznivci bydlení v bytech oponují tím, že dům znamená spoustu starostí a nutnost pravidelné údržby. Mají do jisté míry pravdu. Pokud je ale dobře zvolený projekt, stavební materiál a střecha, nebude muset majitel alespoň dalších pár let řešit žádné větší problémy spojené s bydlením.

strechaPři stavbě domku i při kompletní rekonstrukci nevyhovující nemovitosti je nutné se zamyslet nad volbou střešní krytiny. Hlavní funkci tedy ochranu nosné konstrukce střechy a dobrou hydroizolaci, splňují všechny střešní krytiny. Střešní rytinu vybíráme podle sklonu a tvaru střechy, ceny i vzhledu.

Jednotlivé kategorie tvoří  těžké střešní krytiny, kam patří dvojité břidlicové a prejzové taškové střechy, dále jsou to střešní krytiny středně těžké neboli tašky, vláknocement nebo třeba jednoduché břidlicové krytiny, a poslední kategorií jsou střešní krytiny lehké, kde najdeme plech, laminát či živici. Většina moderních střešních krytin patří mezi nespalné. Občas ale můžeme vidět i na nových stavbách přírodní materiál, slámu, došky, rákos nebo dřevěné šindele.

V Česku jsou nejčastěji k vidění skládané střešní krytiny. Konkrétně jsou to většinou keramické nebo betonové tašky, které mohou být opatřeny drážkami. Dále lze použít vláknocementové prvky; břidličné tašky nebo třeba asfaltové šindele. Pro jejich využití hovoří rychlá opravitelnost, přizpůsobení se tvaru střechy, dostupnost materiálů i vzhled. Díky jejich tvaru a drážkám nemůže voda vtékat pod střechu. I přesto se pod tašky instaluje pojistná hydroizolace. Mezi nevýhody patří velká váha, pracnost pokládky, nutný sklon a někdy i sklony k namrzání. Pro střechy v náročnějších klimatických podmínkách, třeba s většími nápory větru, se většinou volí střechy s mírnějším sklonem a těžší odolnou střešní krytinou. Pro ploché střechy se sklonem menším než 5°, se používají krytiny tvořené souvislou litou nebo pokládanou vrstvou. Většinou jsou to asfaltové pásy a nátěry, případně plech, izolační lepenky nebo polykarbonátové desky. Samostatnou kategorii tvoří zelené střechy.

S výběrem střešní krytiny úzce souvisí i volba okapového systému. Hlavními požadavky je bezúdržbovost, dlouhá životnost a ekologická nezávadnost. Tyto parametry splňují kvalitní ocelové okapy i okapy vyrobené z odolného plastu.

Další informace o střechách, okapech, a stavbě přinášejí imnohé zajímavé weby.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*