Spacáky do extrémních podmínek i pro rodinné výlety.

spacák

spacákV České republice má kempování velkou tradici. Po nějaké době, kdy Češi lačně objevovali krásy zahraničí, se opět zvyšuje obliba domácích destinací. Každý alespoň párkrát v životě vyzkoušel romantiku spaní ve stanu nebo pod širákem.

Podle toho, v jakých podmínkách budete stanovat, vybíráme i vhodný spací pytel. Jiné nároky budou kladeny na spacáky používané v létě pro spaní na chatě, jiné pro zimní kempování na sněhu. U spacáků jsou udávány teploty pro komfortní přespání a dále hodnoty pro extrémní použití. Těmito údaji se při výběru spacáku moc neřiďte. Pokud je na spacáku uvedeno extrém mínus 15 stupňů, znamená to v podstatě, že při této teplotě ve spacáku přežijete, ale pravděpodobně moc příjemnou noc neprožijete. Ani údaj pro komfortní přespání není možné brát doslova. Zvláště ženy mají jiné pocitové vnímání chladu a tepla, a většinou ve stejných teplotních podmínkách využívají spacáky o něco teplejší.

Také materiály využívané pro výrobu spacáků jsou různé. Nejčastěji se používá duté vlákno, které dobře izoluje a je lehké. Důležitý údaj je hmotnost a hustota dutého vlákna. Roli hraje i vnější materiál spacáku. Výhodou je pokud je materiál vodoodpudivý. Vnitřek spacáku by zas měl být příjemným na dotek. Spacáky pro horolezce, a spacáky do extrémních teplot obecně, mají většinou náplň z peří. Důležitý je i obsah prachového peří, které je lehčí a teplejší. Pokud chcete, aby vám spací pytel dlouho a dobře sloužil, nenechávejte ho uskladněný v obalu, ale zavěste ho třeba ve skříni, aby se náplň snadno neslehla.

Pokud trávíte dovolenou v létě ve stanu, postačí vám běžné modely spacáků. Vybírejte spacák i podle své postavy. Je zbytečné mít dvoumetrový spacák pro dívku měřící metr padesát. Takový spacák je zbytečně těžký a také hůře izoluje. Pro pobyt v přírodě je většina spacáků mumiového typu. Případně lze spojit i dva spacáky k sobě. Své výhody mají i dekové spacáky, které lze úplně rozepnout.

Velmi zajímavým typem dekového spacáku je  spacák Husky Guty. Spacák lze používat celoročně, díky odepínací fleesové vložce, kterou můžete v případě potřeby použít jako samostatnou deku nebo jako přikrývku pro návštěvu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*