Pravidelný servis vozu se vyplatí.

brzdy

brzdyPočasí se vyvedlo a na silnice vyrážejí i řidiči, kteří si přes zimu příliš nevěří, a s autem na silnice vyrážejí spíš výjimečně. V jarním období roste počet dopravních nehod, což se týká nejenom motorkářů. Nebezpečí dopravní nehody snížíme nejenom defenzivní jízdou, ale také tím, že budeme mít vůz v dobrém technickém stavu.

Jednou z velmi častých a extrémně nebezpečných závad vozu jsou vady v brzdovém systému. Každý metr navíc v brzdné dráze může hrát významnou roli. Ke kompletnímu selhání brzd v moderních vozech dojde opravdu výjimečně. Opotřebování a snížení účinnosti brzdového systému se ale týká každého vozu, staré Felicie i nového Audi A 6. U všech typů vozů s kotoučovými brzdami dochází při brzdění ke kontaktu destiček, jejich zahřívání a tím i opotřebování. Jediným řešením je výměna brzdových destiček. I brzdové destičky v různých typech vozu se liší. Sportovní vozy mají brzdové destičky měkké, optimálně pracující při vyšší teplotě. Použitím nesprávného typu brzdiček můžete ovlivnit životnost i funkci brzdových destiček.

Pravidelné prohlídky vozu se v každém případě vyplatí. V kvalitním autoservisu mohou odhalit opotřebení brzdových destiček, čelistí, kotoučů nebo další závadu, která by později mohla vést k rozsáhlému závažnému defektu. Pokud už servis navštívíte, například kvůli přezutí letních či zimních pneumatik nebo kvůli pravidelné výměně oleje či doplnění klimatizace před nadcházející letní sezónou, nechte si zkontrolovat brzdové destičky vozu. Nenechte situaci zajít tak daleko, že  zaznamenáte jasný pokles účinnosti brzd. Zhoršení jízdních vlastností, brzdnou dráhu na mokré vozovce ovlivňují i pneumatiky a další faktory.

Častá bývá i špatná těsnost v brzdovém systému, která zapříčiňuje únik brzdové kapaliny, defekty bývají i v přívodech brzdové kapaliny, vadné pryžové části či nedostatečná přítlačná síla u obložení.  Pokud je zhoršování účinnosti brzdového systému pomalé a postupné, ani zkušený řidič ho nemusí ihned zaznamenat. Zkušební jízda po výměně nebo seřízení brzdového systému by měla být samozřejmostí.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*