Satelitní technika.

satelitní technika

satelitní technikaI v české republice se přešlo z analogového na tzv. digitální vysílání. Při digitalizaci se spojitý signál se nejprve vzorkuje, to znamená, že se stanoví jeho velikost v pravidelných krátkých časových intervalech. V druhém kroku se posloupnost naměřených hodnot kóduje a kompresuje. Podle hustoty vzorkování a zobrazení vzorku tak dochází ke ztrátě určité části informace. Naopak výhodou digitalizace je odolnost proti šumu a dobré uchování a reprodukovatelnost zaznamenaných informací.

Příjem digitálního vysílání zajistí set top box, , LCD televizor, nebo satelitní komplet s kartou. Satelitní přijímače dekódují signál DVB-S nebo DVB-S2, který do svého ohniska přijala parabolická anténa a převádí ho na videosignál. Plocha parabolické antény zaručuje optimální velikost ohniska. Satelitní komplety většinou zahrnují nejenom satelitní přijímač, ale i příslušnou parabolu,  konvertor pro příjem programů z určitých družic,  modul a kartu pro příjem českých a slovenských popřípadě některých zahraničních programů.  Satelitní komplety lze použít i pro dva a více TV a teoreticky lze přijímat tisíce programů z celého světa. Satelitní vysílání některých stanic je volně přístupné, ale některé programy se platí měsíčně. K dekódování slouží přídavné karty s dekódovacími klíči.

Některé satelitní přístroje mají funkce pro záznam pořadů v MPEG2 nebo MPEG4 formátu. Nahrávané pořady se zapisují většinou na pevný vestavěný disk o různé velikosti, například 80 nebo 160GB. Displej většiny satelitních přijímačů umožňuje zobrazení názvu programů, má funkci elektronického programového průvodce, časovač, dětská pojistka a možnost editace programů. Samozřejmostí je teletext, většinou nechybí ani podpora her.

Mezi příslušenství pro satelit patří dekódovací karty, dekódovací moduly pro příjem kódovaného vysílání, paraboly (včetně speciálních), konvertory a mnoho dalšího. Některá satelitní technika, například TechniSat nebo Dreambox umožňují příjem HDTV programů s možností nahrávání i více programů na hard disk, popřípadě nahrávání  televizních programů bez reklam. Digitální televizi je možné sledovat i na vašem počítači nebo notebooku.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*