Dveřní madla a kliky.

nerezové dveřní madlo

nerezové dveřní madloDojem z dveří utváří i dveřní kování. Kliky se liší nejenom materiálem, ale i typem štítku a zámku. Pro vstupní dveře do bytu se nejčastěji používá zámek typu FAB. Klika je jednoduchým, ale dokonale fungujícím mechanickým zařízením, kdy stisk kliky otáčí mechanismem dveřního zámku. Další malá, ale jednoduchá součást otevíracího mechanizmu kliky je pružinka, která podpírá ořech v zámku, a zajišťuje tak, že se klika nachází ve správné poloze a neklesá dolů. Ještě jednodušší než kliky, jsou dveřní madla.

Kliky i dveřní madla musí v první řadě dobře padnout do ruky, což omezuje možnosti jejich designu. I přesto existuje mnoho druhů klik i madel. Vzhled kliky či madla vybíráme podle svého vkusu a charakteru dveří a vlastně i celého objektu. Ne pro každou nemovitost se hodí krásné umělecky vytepané či vykované kliky a dveřní madla. Pro historické objekty jsou ale taková madla a kliky opravdovou třešničkou na dortu.

Opravdu kvalitní a elegantně vypadající dveřní madla bývají vyrobeny většinou z nerezové oceli. Zvolit můžeme dveřní či okenní madla s matným broušeným či lesklým povrchem. Madla najdou své využití v exteriéru, ale i uvnitř domu či bytu, třeba jako stěnová madla. Na výběr jsou madla v jednostranném či oboustranném provedení, v tvaru písmene C, F, U, ale i v jiných tvarech. Ať už zvolíte dveřní madlo jakéhokoliv tvaru, mělo by být vždy hygienicky nezávadné a vyznačovat se dlouhou životností a odolností vůči poškrábání či oprýskání při styku s kovovými předměty. Čištění a údržba nerezových madel jsou nenáročné.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*