Zahradní nábytek z různých materiálů.

servírovací stolek

servírovací stolekKaždý, kdo má zahradu, zahrádku dvorek nebo alespoň terasu či balkon ocení minimálně v letních měsících kvalitní zahradní nábytek. Nabídka zahradního nábytku je široká a zahrnuje nábytek z nejrůznějších materiálů. Je pouze na vás, zda dáte přednost materiálům přírodním, umělým nebo například kovu.

Hlavním úkolem zahradního nábytku je dopřát nám příjemné posezení, popřípadě poležení. Důležitým kritériem při výběru  nábytku je i snadná údržba a čištění.  Před koupí zahradního nábytku bychom měli uvažovat, zda bude nábytek vystaven venkovnímu klimatu, nebo zda budeme nábytek uklízet.

Podle svého vkusu můžete i posezení na zahradě zpříjemnit pěknými doplňky, jako jsou různobarevné polstrované potahy, polštářky a podsedáky nebo taburety. Zahradní nábytek, to je ale mnohem více než stůl a židle či křesílka. Pokud vám to prostory dovolují můžete si vybrat pohodlné lehátko nebo například praktické odkládací či servírovací stolky.

Co se týče materiálu, stále vede dřevěný zahradní nábytek z masivní borovice. Dřevěný zahradní nábytek je nadčasový, působí dobře na jakékoliv zahradě či terase a dobře se kombinuje s jinými materiály. Nábytek vyrobený ze severské borovice má vyšší odolnost a životnost než nábytek vyrobený z druhů borovic, které rostou u nás. I přesto je velmi důležitá povrchová úprava a impregnace proti plísním a vodě. Pokud neplánujete i nákup lehátek, můžete si hovět v polohovatelných křeslech, které oceníte při stolování venku i při lenošení. Skládací křeslo Rosendal ze severské borovice je polohovatelné do 7-mi poloh. Je výhodou pokud jsou židle a křesla stohovatelná, ušetří vám spoustu místa, pokud potřebujete nábytek uklidit na zimu.

Zahradní nábytek z tropického dřeva je sice dražší, má však vyšší životnost a je odolnější než nábytek z měkkého dřeva borovice nebo smrku. Jeho další výhodou kromě luxusního vzhledu je i jeho snadná údržba. I pokud o teakový zahradní nábytek nebude prakticky vůbec pečovat, na jeho kvalitách to nepocítíte. Odolnost dřeva je zajištěna jeho velkou hustotou a vysokým obsahem kaučuku a teakového oleje. S časem nábytek mírně změní barvu a získá nádech šedé patiny, dřevo ale nehnije ani jinak nemění své vlastnosti.

Méně obvyklý, ale stejně kvalitní jako teakový nábytek je nábytek z meranti. Jedná se o velmi tvrdé, husté, odolné dřevo exotické akácie, nejčastěji načervenalé barvy. Pro zahradní nábytek se využívá i jiného tropického dřeva, například eukalyptu, jehož dřevo je také velmi odolné.

Na údržbu jednoduchý je i hliníkový zahradní nábytek, který vyniká především svou lehkostí. Lehký, odolný a krásný je nábytek z umělého ratanu, který je od přírodního ratanu téměř k nerozeznání, ale snese vítr, déšť a nepříznivé počasí.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*