Podzim je v plném proudu a s ním i sbírání a zpracování podzimní úrody. Jedním ze způsobů, jak zpracovat čerstvou zeleninu, je mléčné kvašení. Na zimu tak lze uchovat enzymy a vitamíny obsažené například v okurkách, zelí, zelených fazolkách, červené řepě nebo třeba květák.
Kvasící proces zvaný mléčné kvašení se používá již více než tisíc let. Využívá působení bakterií mléčného kvašení, které přemění sacharidy na kyselinu mléčnou. Sůl, která se k zelenině nebo do nálevu přidává hraje také svou roli. Narušuje buněčné stěny v pletivech zeleniny a odebírá z nich vodu a cukry. Ať už necháme kvasit okurku nebo třeba zelí s jablkem či pikantním křenem, je nutné vše dobře umýt, nakrájet a naskládat do čistých sklenic. Vrstvy je potřeba udusávat, aby mezi nimi zbytečně nezůstával vzduch a uvolnila se buněčná šťáva. Zavařovat lze i tepelně opracovanou zeleninu, v takovém případě je ale nutné přidat mléčná zákvas.
Naložená zelenina musí být potopená, jen tak se nezkazí. Pokud se na povrchu vytvoří pěna, odstraníme jí a dolijeme solný roztok, aby byla zelenina ponořená.
Ať už děláte rychlokvašky nebo kvasíte zelí, přejeme dobrou chuť a přidáváme recept na šťavnaté zeleninové pickles.
Zeleninové pickles
Budete potřebovat, okurky, mrkev, květák, malé cibulky, chili papriku, vinný list, nové koření, pepř, sůl a vodu. Vše krom malých okurek a cibulek nakrájejte. Zeleninu napěchujte do nádoby, přidejte koření a zalijte 15 procentním solným roztokem. Obsah nádoby je nutné zatížit. Nechte na tmavém místě při pokojové teplotě a konzumujte za dva až pět dní.
Buďte první kdo přidá komentář