V lužních listnatých lesích a hájích roste medvědí česnek, což je jedna z prvních jarních rostlinek, která je doslova nabitá energií. Přidává se do různých pokrmů, především salátů a pomazánek. Medvědí česnek je charakteristický nejen svou výraznou vůní, ale i příjemnou česnekovou chutí a vysokým obsahem vitamínů či živin.
Spousta lidí si chodí trhat medvědí česnek do volné přírody, nicméně zanechávají po sobě rozdupaná a vytrhaná místa, a to je prostě špatný přístup.
Medvědí česnek je životabudič
Jestliže si chcete nějakým způsobem zpestřit jídelníček, medvědí česnek byste do něj měli rozhodně zařadit. Při sběru však buďte opatrní, protože jinak by mohla rostlina z lesů vymizet, případně by ochranáři zakázali jeho sbírání. Vždy si natrhejte jen takové množství, které jste schopni zkonzumovat v čerstvém stavu. Vyhýbejte se hlavně chráněným oblastem.
Pokud jste si medvědí česnek zamilovali, pěstujte ho na zahradě, může se mu tam dobře dařit, jestli tam máte stinné místo.
Kam za medvědím česnekem ve volné přírodě?
Medvědí česnek poznáte podle kopinatých zelených listů. Vyrůstají ve spodní části lodyhy, přičemž zdánlivě připomínají konvalinku, která je však jedovatá. Velice často navíc medvědí česnek a konvalinka rostou vedle sebe, a tak se spousta lidí splete.
Bohužel, s medvědím česnekem se docela často kšeftuje, takže sběrači (překupníci) nasbírali obrovské množství této rostliny, aby si vydělali nějakou tisícovku. Právě z daného důvodu jsou místa, kde rostl medvědí česnek, zničená. Pěstujte si raději tuto rostlinku doma, koupit si totiž můžete sazenice a cibulky, jež vysadíte na zahradě.
Jak odlišit medvědí česnek od konvalinky?
Vezměte si listy do rukou, promněte je mezi prsty, a potom přivoňte. Z medvědího česneku vám na prstech zůstane česnekové aroma, ovšem konvalinka žádnou takovou vůni na prstech nezanechá.
Zdroj: https://www.ekitchenaid.cz/clanky/medvedi-cesnek-jedna-z-prvnich-bylin-jara
Buďte první kdo přidá komentář