Únor na zahradě

Únor je sice ještě zimní měsíc, ale už se lze pomalu, ale jistě začít chystat na jaro a na zahradní práce s ním spojené. Na začátku února vás pravděpodobně přivítá sníh a mrazivé dny, ale na jeho konci se už slunce bude objevovat čím dál častěji a ve vzduchu začneme pomalu cítit vůni jara. V únoru již nemusíte jen plánovat, ale je ten správný čas začít s výsevem semen okrasných i užitkových rostlin. Na novou sezonu je pak také třeba připravit rostliny pokojové ale i ty balkonové, rozhodně na ně nezapomínejte.

Únor není příliš oblíbený měsíc

Bohužel tento měsíc není u většiny lidí příliš oblíbený. Zima nám začíná připadat velmi dlouhá a na náladě nám nepřidávají ani krátké dny bez slunce. Zkuste ale myslet pozitivně, po únoru tu je březen, a to již určitě bude lépe. Abyste se na jaro těšili ještě více, můžete začít již v únoru pomalu plánovat a připravovat.

Zakládání nového trávníku

Konec února bude ideální pro založení nového trávníku. Počkejte až zem nebude pokrývat sněhová nadílka. Zryjte si půdu a zbavte ji všech kamenů a velkých hroud. Chybu rozhodně neuděláte ani v případě, že do půdy přidáte trochu rašeliny. Samozřejmě nezapomeňte půdu před vysetím trávníku zbavit také všech plevelů a kořenů.

Pokud trávník máte, nešlapte na něj

Pokud zrovna panují mrazivé dny, vyhněte se raději šlapání na trávník. Zmrzlou trávu můžete velmi lehce polámat a zároveň také poničit i nová stébla. Pokud ale již mrazy pominuly, je čas se o trávník zlehka postarat. Dodejte mu tak trochu výživy pomocí kompostu.

Postarejte se o stromy a keře

V kůře přes zimu zůstává poměrně velké množství larev a kukel škůdců. Proto je teď ten správný čas stromy ošetřit postřikem, než bude pozdě. Okrasné dřeviny spolu s jabloněmi nebo hrušněmi je právě teď třeba připravit o staré letorosty a také zkrátit dlouhé větve. Je čas i na prořezání živého plotu.

Užitková zahrada

Již nyní můžete začít vysévat papriky, ty budou nejlépe klíčit při teplotě do 30 stupňů Celsia. Stejně jako papriky můžete začít vysévat salát, rajčata, celer a ranné košťáloviny. Ke konci měsíce můžete do skleníku, či fóliovníku vysévat i ředkvičky. Teplejší dny můžete využít k přípravě míst, pro pěstování zeleniny. Jen na ní rozhoďte trochu kompostu, nijak ho do půdy nezapracovávejte.

Myslete i na pokojové a balkonové rostliny

Pokud jste přezimovávali muškáty, právě na konci měsíce února je ten správný čas je seříznout a přesadit do nové zeminy. Bramboříkům jejich sezóna pomalu končí, a tak je nechte zatáhnout, vyndejte a očistěte hlízy a přesaďte je do kyselého substrátu. Pokud si budete kupovat nové květiny, nezapomeňte na to, že únor je nevyzpytatelný a stále poměrně chladný, a proto si květinu při nákupu nechte vždy dobře zabalit, tak aby se nepodchladila. Takový stav by pro rostlinu mohl být fatální.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*