Není sauna jako sauna.

infrasauny

infrasaunyTaké jste si oblíbili saunu? Jedná se o příjemný a zdravý relax především v chladných a nevlídných měsících. Není nad to prohřát si promrzlé tělo. A který typ sauny je váš nejoblíbenější?

Finská sauna

To, že sauny pocházejí z Finska, není vůbec jasné. Nesporné je, že klasické Finské sauny jsou v našich zeměpisných šířkách asi nejoblíbenějším typem saun. Stále více lidí si dopřává intenzivní pocení ve vlastní domácí interiérové nebo venkovní sauně. Ve finské sauně lze nastavit teplotu, ideálně mezi 80 až 90 stupni. Vlhkost v sauně bývá jen něco málo přes 10 procent. Ve finských saunách mohou být instalována kamna s topným tělesem překrytým kameny, na které se lije voda. Dochází tak k rychlému uvolnění páry, která ale pocitově zvyšuje teplotu v sauně. V sauně dochází nejenom k prohřátí celého těla, ale i povzbuzení látkové výměny. Sauna udělá dobře i vaší pokožce. Vždy by vám měl ale být pobyt v sauně příjemný. Nezapomínejte na žádnou ze tří fází saunování. Několik minut se ohřejte. Nutné je se zpotit. Následuje ochlazení v ledové vodě a poté relaxace. Tento sled se doporučuje dvakrát až třikrát opakovat.

Parní lázeň

Má podobné účinky jako klasická „suchá“ sauna. I v páře se zapotíte při vysoké teplotě, podstatný rozdíl je ale ve vlhkosti vzduchu. Pro pobyt v klasické sauně i v páře platí stejná pravidla. Uleví nejenom namoženým svalům, bolavým kloubům a pokožce, ale i dýchacímu systému.

Infrasauna

Pokud špatně snášíte klasickou saunu nebo vám není doporučována kvůli zdravotnímu stavu, nezoufejte. Infrasauny mají podobné účinky jako sauna finská, ale funguje na zcela odlišném principu. Zářiče vysílají okem neviditelné infra červené světlo, které je na opačném konci spektra než škodlivé záření ultra fialové. Infra červené zářené ohřívá předměty bez prohřátí okolního vzduchu. V infrasauně je teploty nepřesahují příjemných padesát stupňů. Díky I4 paprskům dochází k hloubkovému prohřátí svalů i kloubů bez intenzivního pocení. Infrasaunu mohou používat i děti. Prodej saun nabízí domácí infrasauny navržené nejčastěji pro jednu, dvě až čtyři osoby. Mají příjemný design a obložení z kvalitního dřeva.

Turecká sauna

Turecká sauna je druhem parní lázně. Rozdíl je v tom, že se vyhřívají stěny, podlahy a lavice sauny. Vlhkost se pohybuje mezi 30 a 40 procenty a teplota příliš nepřesahuje 40 stupňů. Proto je turecká sauna vhodná i pro děti a osoby, kterým klasická sauna nevyhovuje. Pobyt v sauně není časově omezen. Doporučuje se jako relaxace po masáži a podobně. Součástí pobytu v turecké sauně je příjemná relaxační hudba a aromaterapie.

Kryosauna

Spíše než sauna by se hodil název lednice. V kryosauně se totiž neohřejete. Naopak, budete vystaveni mrazu až -160 stupňů Celsia. I když to zní možná šíleně, pro zdravého člověka není kryosauna nebezpečná. Základem bezpečného přečkání mrazu pouze v přezůvkách, rukavicích a pokrývce hlavy je naprosto suchý vzduch. Několikaminutový opakovaný pobyt v kryosauně má blahodárné účinky na celý organizmus. Kryasaunu si lidé již dávno neužívají pouze v Japonsku, brzy se začaly využívat téměř po celém světě.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*