Jak snadno a dobře vyčistit krbové sklo

To, že je krb krásnou dekorací není pochyb. Vánoce, zima a topení v krbu to k sobě dokonale jde, a navíc nám krb podtrhne tu krásnou atmosféru. Vše nám může ale pokazit nevzhledně špinavé krbové sklo, které nikdo již dlouho nevyčistil. Na první pohled se vám tato práce může zdát těžká a zdlouhavá a výsledek vaší práce může být nejistý. Pokud se ale čištění krbového skla budete věnovat pravidelně, nemusíte se obávat žádné těžké a zdlouhavé práce.

Na co při čištění skla raději zapomenout

Při leštění krbového skla jsou prostředky, které byste používat rozhodně neměli. Vždy je nutné vyhnout se všem čistícím prostředkům, které obsahují abrazivní částice. Tím byste sklo poškrábali, a to v tomto případě znamená nenávratné poškození. Pokud budete při čištění používat houbičku, vždy volte pouze její jemnou stranu. Zapomeňte také na drátěnky. I když se vám může zdát, že díky hrubé síle půjde práce rychleji, raději volte jemnost, díky které si krbové sklo neponičíte.

Nikdy sklo nečistěte horké

Možná vás napadlo, že teplé sklo půjde snadněji vyčistit. Pokud ano, tak tuto myšlenku hned raději zapomeňte. Nejen, že byste se při takové práci mohli velmi ošklivě popálit, ale sklo by také takový nápor nemuselo vydržet a hrozilo by tak jeho prasknutí.

Čištění pomocí jemného popela

Ač se vám to může na první pohled zdát jako hloupost, tak čištění krbového skla pomocí jemného popela se řadí mezi ty nejlepší a nejefektivnější způsoby vůbec. K práci budete potřebovat pouze ubrousek, či savý novinový papír a jemný popel. Postup je pak velice jednoduchý. Kapesník, či novinový papír namočte do jemného popela a pomocí krouživých pohybů jemně čistěte sklo. Dejte pozor ať je popel opravdu jemný a nenachází se v něm žádné hrubé či velké části, které by sklo mohly poškrábat. Ubrousky, nebo novinový papír často měňte za nový a namáčejte je v novém popelu. Na konci vaší práce už nic nikam nenamáčíme, pouze doleštíme sklo na sucho. Tento postup vám sice zabere trochu času, ale odměnou vám bude zářivé sklo a navíc tento způsob také šetří vaší peněženku.

Saponát na nádobí

Krbové sklo můžete zkusit vyleštit i za pomocí saponátu na nádobí. Naneste jej na sklo a rozetřete pomocí jemné strany na houbičce a nechte chvíli působit. Vše pak vyčistěte a sklo doleštěte starými novinami.

Speciální čističe

V drogeriích, nebo přímo i u prodejců krbových kamen můžete zakoupit i speciální čističe, které jsou určeny na krbová skla. I takovým způsobem lze sklo vyčistit. Postup bude stejný, jako při použití saponátu. Jen počítejte s tím, že tento čistič je poměrně velký chemický koktejl, a tak buďte při jeho používání opatrní. Bohužel zde neplatí ani to, že pomocí speciálního čističe bude výsledek vaší práce lepší. S největší pravděpodobností dosáhnete stejného výsledku jako při použití popela, nebo saponátu na nádobí.

Jak udržet sklo co nejvíce čisté

Abyste si práci co nejvíce ušetřili je dobré dodržovat určitá pravidla pro to, aby sklo zůstalo co nejdelší dobu čisté. V krbu je vždy nutné používat kvalitní a vyschlé dřevo, či brikety. Dále je nutné dřevo či brikety dávat co nejdále od krbové skla, tak abyste zamezili jeho očouzení. Zároveň vám pomůže také to, pokud budete při topení v krbu udržovat co největší žár.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*