Podzimní práce na zahradě

sekačka

Užili jste si těch posledních pár dní babího léta? Mnoho lidí je strávilo na zahrádce. I na podzim totiž potřebuje zahrada naší péči. Čekají nás podzimní práce, které jsou pro naši zahrádku v tomto období nezbytné.

sekačkaTou příjemnější starostí je sklizeň podzimní zeleninové a ovocné úrody, kterou uskladníme, zavaříme nebo moštujeme. Sklízíme nejenom jablka a hrušky, ale také ořechy. Ty musíme alespoň tři týdny nechat sušit na světlém místě. Sklizeny už jsou hrozny vinné révy a nyní je vhodné zastřihnout vrcholky letorostů. Prostříhat by se měl i angrešt a rybíz. Počasí nám dává poslední šanci očkovat broskvoně či vysadit jahodníky.

Po sklizni zeleniny je dobré záhony připravit na budoucí výsadbu. Příprava zahrnuje rytí, odplevelení a pohnojení. I v toto roční období můžeme sázet ředkvičky špenát, česnek, květák nebo kopr. Pokud vaší zahradu zdobí plody tykví, můžete zabránit jejich hnití podložením plodů kusem dřeva nebo třeba dlaždicemi.

V okrasných zahradách můžeme sázet jehličnany a stálezelené dřeviny či dvouletky, kosatce, lilie a tulipány a další cibuloviny, které pokvetou na jaře. Pokud chceme ušetřit za semena květin, můžeme posbírat a usušit semena odkvetlých letniček. Trochu péče před nadcházející zimou si zaslouží i trávník. I na podzim trávník posekáme a provzdušníme vertikutací. Ošetříme ho proti plísni sněžné. Tam, kde už výkon zahradní sekačky nepostačí, bude nutný zahradní traktor.

Aby zahrada dala méně práce na jaře, provedeme podzimní úklid a očistíme lemy záhonů. Zazimujeme bazén i skleník. Všechen odpad, plevel a ořezané větve stromů odstraníme. Jinak by se zde mohli množit škůdci a choroby. Zvláště na větší zahradě pak oceníte drtič odpadu.

Práci na zahradě nám usnadňuje zahradní technika i ruční nářadí. Všechny potřeby pro vaši zahradu najdete na jednom místě, v nákupním centru Aquamont v Třeboni.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*