Zaměřeno na dvouletky

Trvalky ani jednoletky na většině zahrad nechybí. Dvouleté květiny jsou někdy trochu neprávem opomíjeny. V dnešním článku si zkusíme připomenout, jaké dvouletky zdobily záhonky našich babiček a jaké dvouletky by mohly zdobit i ty vaše. Nemusíte se obávat, většinou jsou poměrně odolné a na pěstování příliš náročné nejsou. Navíc jsou některé druhy, jako například pomněnky, sedmikrásky nebo náprstník samovýsevné, takže bez našeho úsilí budou růst na stejném místě po řadu sezón.

Dvouleté rostliny v prvním roce dobře zakoření a vytvoří listy, teprve v následujícím vegetačním období nás odmění květy. Sice si na květy budete muset počkat, ale na rozdíl od letniček je zase není nutné předpěstovat ve skleníku. Vysévají se přímo na záhonek, většinou během června. Některé druhy jsou samozřejmě choulostivější než jiné, takže třeba macešky nebo sedmikrásky snadno vyschnou, proto je lepší je vysévat nejprve do truhlíku a silnější rostlinky později přesadit na definitivní stanoviště.

A jaké dvouletky by se mohly na vašem záhoně vyjímat? Kromě klasiky jako jsou již zmiňované macešky, pomněnky nebo sedmikráska, můžete zvolit třeba Proskurník topolovka (Alcea rosea) opravdu vysoká květina s bohatými sametovými květy, která bude dobře vypadat ve společnosti jiných vysokých květin, třeba náprstníků, třapatek nebo divizen. Další variantou může být Večernice vonná (Hesperis mantronalis) z čeledi brukvovitých. Květy mohou být růžové nebo bílé. Planá večernice roste i na rumištích a neudržovaných pozemcích.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*