Olivový olej v kuchyni i koupelně

olivový olej Terra Creta

Máte rádi nakládané olivy? Plody olivovníku (Olea europea) mají ale mnoho dalších způsobů využití, a to nejenom v kuchyni. Pokud v Česku koupíte kvalitní olivový olej, pravděpodobně bude pocházet ze středomoří. Svůj původ má ale Olivovník v Malé Asii.

Není oliva, jako oliva

V našich podmínkách si vlastní olivy nevypěstujete. Navíc byste si na první úrodu museli počkat alespoň sedm let. Nejlepší úrody pak poskytuje kolem třicátého roku. Stejně jako u zeleného a černého pepře, jsou zelené olivy sklízené ještě ne úplně zralé a ty černé v plné zralosti. Zelené olivy jsou proto tvrdší a méně olejnaté. Černé olivy mají jemnější chuť a vynikají až 30 % obsahem oleje.

olivový olej Terra CretaKe konzumaci se hodí mnoho druhů oliv olivy. Olivy bez druhového označení se většinou používají k výrobě olivového oleje a mohou být součástí mnoha kosmetických výrobků.

I v naší kuchyni si olivový olej pomalu ale jistě nachází své místo. A to je dobře, protože má opravdu blahodárný vliv na lidský organismus. Obsahuje vitamíny rozpustné v tucích,  nenasycené mastné kyseliny, antioxidanty, vlákninu i železo, vápník, draslík a hořčík. Pozitivně ovlivňuje cévní soustavu, posiluje imunitu, zlepšuje trávení, ale také pomáhá v boji proti stárnutí.

Stejně tak jako se liší kvalita oliv v nálevu balených v sáčku či konzervě, liší se i kvalita olivových olejů. Pro studenou kuchyni i pro péči o pokožku a vlasy se hodí připlatit si za oleje extra panenské, lisované za studena.

Kvalitní olivový olej se vyrábí v Řecku, Francii, Chorvatsku i Španělsku.

Nekvalitní oleje se s těmi kvalitními nedají vůbec srovnávat. Mají jinou chuť i vůni, o obsahu zdraví prospěšných látek ani nemluvě. Vsaďte na kvalitu třeba v podobě řeckého oleje Terra Creta, který seženete v internetovém obchodě pemap.cz.

Olivový olej na vlasy i tělo

Lahev panenského oleje využijete nejenom v kuchyni, ale i v koupelně. Dlouhé vlasy vyživí zábal z olivového oleje. Pár kapek můžete i vmasírovat do konečků, které se nebudou třepit a nebudou přesušené. Olivový olej udělá dobře i suché pokožce. Buď v podobě oleje do koupele, nebo lze olej vetřít přímo do pokožky. A rozpraskané ruce ocení olejový zábal. Za pár korun máte po ruce výbornou hydrataci a výživu pokožky, bez zbytečné parfemace, konzervantů a parabenů.

A jedna perlička na závěr, věděli jste, že olivy patří mezi ovoce?

1 Comment

  1. Používám ho v kuchyni velmi často. Má vynikající chuť. Kupuju si od firmy Pemap, která ho dodává také v rozstřikávači. Usnadní to práci a nespotřebuju oleje tolik. 🙂

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*