Dopřejte pejskovi to nejlepší

štěně

štěněStejně tak, jako nejsou zcela jednotné názory na správnou výživu u lidí, existuje i celá řada názorů na to, čím je dobré krmit naše čtyřnohé miláčky. Jak tedy vybrat optimální krmivo pro psa? Na co si dát při výběru pozor? A vařit nebo nevařit? Na všechny tyto otázky se v dnešním článku pokusíme odpovědět.

Jaké faktory hrají roli?

Základním vodítkem při výběru krmiva, ať už suchého nebo ne, je věk psa, rasa, respektive váha v dospělosti. Proto existují krmiva v základních kategoriích určená pro pro malé, střední, velké psy a obří plemena, jejichž váha přesahuje čtyřicet kilogramů.

Jinou potravu volíme pro štěňata, jiné granule pro dospělé psy i pro seniory zhruba od věku sedmi let. Existují produkty speciálně určené pro juniory, psy v zátěži a březí a kojící feny. Během kojení je nutné zajistit nejenom vyšší příjem živin, ale i vitamínů a minerálu, například vápníku.

granule BritI v jednotlivých kategoriích jsou ale velké rozdíly mezi jednotlivými produkty. Ať už kupujete granule pro štěňata nebo granule pro seniory, orientovat byste se měli v první řadě podle podílu bílkovin a tuků. Základem kvalitních granulí i konzerv a paštik je vysoký podíl masa. Superprémiová krmiva obsahují i 90 a více procent masa na úkor obilovin, sóji, brambor a dalších plnidel, která granule zlevňují, ale někteří psi mají problém s jejich trávením. Granule jsou obohacené i o potřebné vitamíny a minerály. Vhodnou stravou lze předcházet trávícím problémům i problémům s klouby.

Rozhodně se nelze řídit pravidlem „čím více, tím lépe“. A to ani v množství potravy, ani v obsahu důležitých látek. Přebytek vitamínů a minerálů může být stejně nebezpečný, jako jejich nedostatek, protože jejich odbourávání v těle zatěžuje ledviny a játra, což může vyvolat zdravotní problémy především u citlivějších a starších psů.

Speciální strava?

Stejně jako lidé, mohou mít i psi dietu. Buď redukční, nebo zdravotní. Pokud je pes v pořádku a v dobré kondici, vybírejte granule podle výše popsaných parametrů, pokud má pes zdravotní problémy, zvolte stravu po poradě s veterinářem. V dnešní době naštěstí není problém zvolit stravu pro psy s citlivým zažíváním nebo psy s alergiemi na některou z běžných součástí většiny granulí. Granule pro pejsky trpící nadváhou mají snížený obsah tuků, ale ostatní živiny, minerály a vitamíny zajistí psovy vše, co potřebuje.

Ať už máte doma psa mladého nebo starého, zdravého nebo nemocného, měli byste si uvědomit, že kvalitní potrava je pro komfort psa velmi důležitá. Nesmíte zapomínat ani na dostatečný přísun pitné vody a pamlsky na čištění zubů. I pejsci mohou mlsat zdravě a na trhu je k dispozici řada pamlsků, které jsou pro psa mnohem lepší než piškoty nebo kostka cukru.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*