Letničky v zářivých barvách

cinie

Jednou z květin, která nikdy nechyběla na zahrádce našich babiček, byla Cínie. V létě zářily záhony záplavou červené, růžové a fialové barvy, což jsou asi ty nejběžnější barevné varianty květů cínií. Cínie neboli ostálky (Zinnia) patří společně s astrami, kopretinami, měsíčky a mnoha dalšími rody květin do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae).

Zaostřeno na ostálky

cinie V současné době se vrací společně s mnoha dalšími květinami do popředí zájmu a najdeme je na mnoha nově zakládaných zahradách. Velmi dobře se kombinují s dalšími letničkami a trvalkami vyššího vzrůstu. Jsou vhodné k řezu a dlouho vydrží ve váze. Na výběr je nepřeberné množství odrůd lišících se v mnoha ohledech. Některé kultivary jsou nízké až skalničkové (odrůda Zinnita), jiné dorůstají až do metru výšky. Některé ostálky mají drobnější jednoduché květy, jiné mají květy poloplné či plné, měřící až 10 cm v průměru. Je libo žlutooranžové květy nebo květy bílé (odrůda Nina) či žíhané v pastelových odstínech (odrůda Pepermint Stics)? I takové varianty ostálek lze koupit a pěstovat. Škála barevných odstínů je více než pestrá.

Při volbě stanoviště se vyplatí vybrat slunečné místo s půdou bohatou na živiny. Pokud ostálky v létě pravidelně zaléváme, jinou péči už nepotřebují a odmění nás záplavou květů, ze kterých se budeme těšit celé léto. Kvetení především plnokvětých kultivarů podpoříme odstraňováním odkvetlých květů. Pokud několik květů ponecháme, můžeme semena vysít příští rok. Klidně přímo do půdy, předpěstování není nutné.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*