Kuchyně podle vašich představ

Říká se, že srdcem dumu či bytu je obývací pokoj, pro mnohé je to ale spíš kuchyně. I v dřívější době se vše důležité odehrávalo především v kuchyni. Kuchyně není jen místem, kde se připravují pokrmy. Moderní trendy si s tímto dilematem poměrně dobře poradily, spojily prostor kuchyně a obývacího pokoje do jednoho celku.

Nároky na moderní kuchyňské linky nejsou právě nízké. Pokud právě zařizujete dům či byt, nebo uvažujete o rekonstrukci stávající kuchyně je dnešní článek určen právě vám. I když má každý trochu jinou představu o dokonalé kuchyni, možná využijete pár praktických tipů. Dobře zařízená kuchyně v nadčasovém designu totiž může sloužit desítky let. A práci vám může usnadnit a zpříjemnit  i celá řada doplňků, jako jsou tlumiče nárazů při zavírání skříněk či kvalitní drátěný program.

Ne každý může kuchyni nebo kuchyňskému koutu vyhradit velkorysý prostor. Zvláště v menších místnostech je nutné volit nábytek, dispozice a barevné ladění tak, aby zbytečně nedocházelo k optickému zmenšení prostoru. Do menších prostorů se doporučuje volit světlé barvy, které opticky zvětší prostor, Bílý nábytek ve vysokém lesku odráží světlo a působí vzdušněji.

Zkuste si s návrhem kuchyně pohrát a své představy skloubit s návrhem kuchyně udělaným odborníky. Prostor kuchyňské linky může od jídelního či obývacího koutu dělit třeba nízký nebo vysoký barový pult. Je příjemné, pokud mohou návštěvy nebo děti sledovat přípravu jídla. Ten, kdo vaří, se necítí v kuchyni odstrčený a může s ostatními komunikovat. Pultík může sloužit jako další odkládací prostor nebo místo pro rychlé snídaně.

Dalším tipem pro malé prostory jsou rozkládací stoly. Pokud chcete zajímavou dominantu kuchyně, co uvažovat třeba o elegantním středovém kuchyňském ostrůvku oblých tvarů? Kuchyň musí být navržena tak, aby byla bezpečná a dalo se v ní dobře pohybovat. Musí mít snadný přístup ke spotřebičům, odkládací místo u sporáku i dostatek prostoru pro uložení nádobí i potravin. S využitím veškerého místa v kuchyňské lince pomohou výsuvné systémy. Ty jsou neocenitelné zvláště v případě rohových kuchyní. Ať už dáváte přednost modernímu stylu nebo rustikálním kuchyním, to, co v kuchyni používáte nejčastěji, musí být zkrátka po ruce. S tím souvisí logické dělení kuchyně na pět zón, zónu zásob, úložnou zónu, zónu mytí, přípravy a zónu vaření a pečení.

V sortimentu firmy Nábytek Sprint najdete i vemi praktické kuchyňské linky DUO XL,  které lze díky možnosti výběru délky nožek nožek velikostně přizpůsobit. Více informací najdete na http://www.nabyteksprint.cz/

Kuchyňská deska

Kuchyňská deska je bezesporu nejnamáhavější částí kuchyně. Proto by se její výběr neměl podceňovat. Lesklé materiály nejsou nejvhodnější, protože se rychle osahají a je potřeba je leštit. V každém případě by kuchyňská deska měla být vyrobena z kvalitního materiálu. Základním požadavkem je vysoká odolnost proti teplu i mechanickému poškození.  Každý si totiž alespoň někdy ukrojí chleba přímo na lince.

Vhodným dekorem mramorovaní, které maskuje drobné poškození, oděrky i nečistoty.  Pokud kuchyň intenzivně využíváte, vyvarujte se  levných materiálů s malou životností.

Běžné kuchyňské desky jsou většinou vyrobeny z dřevotřískové desky s laminátovým povrchem. Jejich výhodou je cenová dostupnost, nabídka mnoha barevných variant a vzorů, poměrně značná odolnost proti propálení i jednoduchá údržba. V případě poškrábání je ale poškození trvalé a nedá se opravit. Alternativou k dlaždičkám za pracovní deskou je zadní strana kuchyně ve stejném dekoru jako pracovní deska.

I v případě, že je vaše kuchyně z lamina, můžete zvolit pracovní desku z tvrdého dřeva buku dubu či tropické dřeviny. Kuchyně bude působit luxusně a poškrábanou či pořezanou desku je možné v případě potřeby přebrousit. Používání je na masivní desce samozřejmě vidět, ale na kráse jí to neubírá. Kromě dřeva a lamina existují i další materiály, které lze použít. Je to třeba přírodní kámen, například žula nebo mramor či z umělý kámen.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*