Kamenné obklady v interiéru i exteriéru

dlažba kvarcit Brasil

Použití přírodních materiálů v interiéru i exteriéru, je sázkou na jistotu. Dřevo, i stavební kámen vynikají nadčasovostí i zdravotní nezávadností a velmi dobře se kombinují s dalšími materiály. V dnešním článku se zaměříme na obklady a dlažbu z přírodního kamene, které se hodí na terasu, balkon, zahradní zídku nebo k bazénu, stejně tak jako obklad krbu, do obývacích pokojů, koupelen, hal či kuchyní.

dlažba kvarcit BrasilPřírodní kámen, zejména nejčastěji používaný pískovec či kvarcit, je velmi odolný, vysoce otěruvzdorný a má velmi dlouhou životnost. Hlavním důvodem, proč lidé volí kámen, je ale samozřejmě jeho vzhled, který je dán barevností, kresbou a různorodostí povrchu. Krásu přírodního kamene ani ta nejlepší imitace zcela nenahradí.  Přírodní kamenná venkovní dlažba sluší terasám, příjezdovým cestám, chodníčkům a schodům vně domu, ale také okolí bazénu. Každá venkovní dlažba musí odolat vlivům počasí v zimě a je dobré, když není kluzká.

Módní trendy se mění, a tak je jednou in mozaika, jindy velkoformátové dlaždice. Dlažba z přírodního kamene je naopak stálicí, která tolik nepodléhá aktuálním módním vlivům. Využívá se i pro ozvláštnění nebo nestandardní řešení v interiéru. Velmi zajímavě působí například mozaikové dlaždice, které upoutají pozornost.

Jednou z nejpoužívanějších variant je indický pískovec OCRA ve stylu románské dlažby či brazilský kvarcit BRASIL. Pískovec OCRA i Kvarcit BRASIL splňují vysoké nároky kladené na kvalitní přírodní kámen.

Kámen se ve stavebnictví používal, používá a bude používat i nadále. Může za to jeho tvrdost a odolnost, schopnost dýchat, trvanlivost i vzhled. Venkovní dlažba z brazilského kvarcitu s  ručně sekanými hranami je dodávána ve formě polygonálních desek o tloušťce13-25 mm. Nemusíte se bát, že by balení desek obsahovalo nepoužitelné drobné úlomky. Je ale potřeba mít na paměti, že pokud se rozhodnete pro vnitřní dlažbu z kvarcitových desek, výsledek nebude tak akurátní jako při použití standardizovaných keramických dlažeb.  Tloušťka tohoto kamene totiž není kalibrovaná. Běžnějším kamenem používaným pro interiérové obklady je břidlice. Alternativou ke kvarcitu je pak jurský mramor.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*