Jak na bariéry v domě?

schodišťový výtah

schodišťový výtahI když to možná vypadá, že prostor bez zbytečných bariér je v dnešní době standardem a při budování nových staveb, nákupu nových tramvají, vlaků, či autobusů MHD se myslí i na vozíčkáře, není to tak úplně pravda. Město je plné bariér a dostat se z bodu A do bodu B je pro mnohé tělesně postižené občany vážným problémem.

Pokud přijde nečekaný úraz, nemoc nebo jen prostě nohy už neslouží tak dobře jako dřív, může se stát i vlastní dům či byt vězením. Řešení může být i jiné, než přestěhovat se. Jedná se o schodišťové plošiny a výtahy pro vozíčkáře určené pro použití v interiéru i v exteriéru.

Volba vhodného typu pomůcky k překonání schodů do domu či v domě a bytě závisí na prostorových možnostech, typu i tvaru schodiště.

Točité, lomené či přímé schodiště?

Jedním ze způsobů, jak překonat překážku v podobě schodů mezi jednotlivými podlažími domu je schodišťová sedačka. Tento systém není příliš náročný na prostor a nenaruší celkový dojem z prostoru. Bezpečnost, komfort používání a bezporuchovost by měly být na prvním místě. Nemusíte se bát ani výpadku elektrického proudu. Díky napájení z vlastní baterie pracuje sedačka i během výpadku elektrického proudu. Dobíječe, v spodní a horní stanici jsou připojeny do běžné domovní zásuvky. Vysokou bezpečnost provozu zaručují i senzory, které sedačku automaticky zastaví, když narazí na překážku. Jízda sedačkou je plynulá a rozjezd i dojezd je pomalý. Výstup i nástup je snadný a ovládání sedačky je intuitivní pomocí joysticku.

Pohodlné sezení zajišťuje dostatečně široká a vypolstrovaná sedací část se snadno udržovatelným potahem. Samozřejmostí by měly být opěrky pro ruce, stupačka pro podpěru nohou i bezpečnostní pás. Mezi přednosti schodišťové sedačky patří jednoduchá montáž bez nutnosti větších stavebních úprav. Jízdní dráha z hliníkového profilu kopíruje schodiště a upevňuje se do schodišťových stupňů na několik podpěr.

Pro přímá schodiště bez mezi-podest a lomení umístěná před domem nebo v domě se používají schodišťové plošiny. Pro její použití hovoří energeticky nenáročný provoz a bezdrátové ovládače ve stanicích.

Technologicky složitějším řešením, které využívají například banky či pošty sídlící v historických budovách, které nejsou bezbariérové, jsou vertikální plošiny. Pro použití v domě, je ideální počítat z výstavbou výtahu již ve fázi projektu domu. Řešení lze ale samozřejmě najít i pro stávající objekty. Různé modely těchto výtahů se liší nosností, rozměry i maximálním zdvihem. I zde je bezpečnost na prvním místě. Výtah při výpadku proudu sjede do nejnižšího podlaží a dveře se otevřou.

Řešení na míru

Všechny typy zdvihacích plošin a výtahů najdete v sortimentu specializované firmy Garaventa Lift s.r.o. Kromě výroby plošin podle parametrů daných zákazníkem zajišťuje i montáž plošin a následný servis zdvihacích zařízení pro osoby s omezenou pohyblivostí i osoby imobilní či jinak tělesně postižené.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*