Řízkování balkonových květin

muškát

muškátTaké už si pomalu začínáte představovat, jaké to bude, až v létě ozdobí vaše balkóny záplava barevných muškátů. Pokud vám muškáty na chladném místě přezimovaly, gratulujeme. V opačném případě bidete muset koupit sazeničky nové. Nejjednodušší je koupit již vzrostlé nakvetlé rostliny a dopřát jim substrát na balkonovky.

Pokud si muškáty chcete namnožit, je právě letní období vhodné k jejich řízkování. Řízkovat můžete samozřejmě nejenom muškáty, ale i jiné víceleté květiny, které se pěstují v truhlících a nádobách, jako jsou například oblíbené fuchsie nebo robustnější oleandry, případně barvami hrající verbeny. Právě verbeny vypadají v kombinaci s pelargoniemi velmi hezky.

Odřezávají s vrcholové části rostlin se dvěma až čtyřmi páry listů. Pak je potřeba spodní pár listů utrhnout a čerstvý řízek zapíchnout do speciálního substrátu na množení rostlin. Takový substrát je dostatečně propustný, bohatý na živiny a v neposlední řadě zbavený zárodků plísní, které by mohli mladé rostlince způsobit problémy s růstem i následným kvetením. Pokud si chcete připravit substrát doma, použijte směs perlitu, písku a rašeliny.

Je důležité, aby substrát nevyschl, dobré ale není ani přílišné přemokření. Správnou vlhkost pomůže udržet kryt z fólie nebo skla nad nádobou. Během tří týdnů řízky dostatečně zakoření a můžete je přesadit do truhlíků. Pokud rostlinku zakrátíte, podpoříte její větvení. Možná vám stihnou vykvést již tuto sezónu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*