Jak, kdy a proč kácet stromy?

rizikové kácení

rizikové káceníUrčitě nám dáte za pravdu, že dostatečné množství zeleně je důležité, třeba i pro bydlení. Pokud ale máte na pozemku vzrostlé stromy, je potřeba brát v úvahu i jejich stav, aby nedošlo k nehodám třeba po pádu větve. V případě, že se na vašem pozemku vyskytuje strom, který představuje potenciální riziko pro hmotný majetek nebo zdraví osob, je nejlepším řešením nechat odborně posoudit jeho stav, případně zajistit odborné prořezání nebo pokácení stromu. Tuto službu poskytují profesionálové na rizikové kácení stromů.

Jak ale poznat, že je strom nutné pokácet?

U starých a vzrostlých stromů prostě zjistíme, že v době jeho výsadby se příliš nepřemýšlelo nad tím, že strom bude jednou vzrostlý. Kořeny mohou podrůstat do základů, ničit potrubí a dokonce i narušit statiku budovy. Dále mohou nemovitost nebo majetek ohrožovat větve. Větve mohou stínit nebo dorůstat nebezpečně blízko k drátům vysokého napětí. Závažný problém může představovat i náklon stromu. Pokud je strom starý a napadený dřevokaznými houbami nebo nemocemi, hrozí pád stromu nebo třeba při silném větru. V Takovém případě je lepší na nic nečekat a strom nechat odborně pokácet.

Protože strom bývá blízko domu, při snaze o jeho pokácení by mohlo dojít k poškození majetku. Snažit se ořezat či pokácet strom dosahující výšky mnoho metrů je zbytečným hazardem se zdravím. Profesionálové používají pro rizikové kácení stromů arboristické lezecké vybavení, vysokozdvižnou plošinu, jeřáb nebo jinou techniku, a mohou tak minimalizovat riziko nehody. Pokud hrozí skácení stromu na objekt nebo je strom opravdu vzrostlý, většinou se odstraňuje směrem od vrcholu postupně po částech.

Prořezávání stromů

Možná se to nezdá, ale prořezávání stromů je ještě náročnější než jejich kácení. Řezy musí být správně vedené a strom musí být po prořezání v dobrém stavu. Po špatně provedeném prořezu může dojít k rychlému zhoršení stavu stromu a jeho pokácení pak může být nevyhnutelné. To by byla samozřejmě škoda nejenom u ovocných stromů. P prořezu tedy musí být strom schopný dále růst, případně plodit ovoce. Schopný profesionál může posoudit stav stromu a doporučit rozsah prořezání. Další informace o rizikovém kácení stromů a možnost zadat nezávaznou poptávku najdete na webu firmy Venkovní práce.

Kdy můžu kácet?

Již v minulém roce došlo k výrazné změně legislativy, kterou pravděpodobně přivítají majitelé pozemků, na kterých se nacházejí vzrostlé stromy. Novela vyhlášky č. 189/2013 Sb. o ochraně dřevin a povolování jejich kácení ruší povinnost majitelů zahrad zajistit povolení pokácení stromů, které se nachází na jejich zahradách. Naopak, ke spřísnění došlo u kácení stromořadí, jejichž ochranu upravuje vyhláška 189/2013 Sb.

Hledáte další zajímavosti týkající se vašeho domu a vaší zahrady?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*