Kde všude lze využít zámkovou dlažbu?

Počet příznivců zámkové dlažby stále stoupá a jak by také ne. Jejími hlavními výhodami, v porovnání s jinými materiály, jsou široká barevná škála, možnost opětovného použití, relativně nízká cena, trvanlivost a v neposlední řadě velmi široké množství použití. Právě na něj se teď zaměříme a pokusíme se vás přiblížit, kde všude najde zámková dlažba své uplatnění. Pokud bychom to chtěli vzít opravdu zkrátka, mohli bychom říci, že zámkovou dlažbu lze použít téměř všude tam, kde je potřebné zpevnit povrch.

Zámková dlažba na chodníku

Jestliže se zeptáme, kde všude jste zámkovou dlažbu viděli, jako jedno z prvních míst vás pravděpodobně napadne chodník. Je to tak, pozitivní vlastnosti zámkové dlažby již, s trochou nadsázky řečeno, objevili i úředníci a tak z veřejných chodníků mizí neforemné a nepříliš esteticky vypadající betonové dlažby, jěž jsme byli ještě před několika málo lety zvyklí ve městech i na vesnicích vídat a na jejich místě se mnohem častěji objevuje zámková dlažba. Ze strany místních samospráv je to krok správným směrem, protože chodník ze zámkové dlažby může být krásný a hlavně se dá v případě potřeby rychle rozebrat a opět složit. To je velmi praktické třeba v případě poruchy vodovodního řadu či v jakékoliv podobné situaci. Obce tak mohou ušetřit nemalé peníze za pokládku nového chodníku.

Myslet si, že zámková dlažba má své místo jen na veřejných prostranstvích by bylo mylné. Je tomu přesně naopak a zámková dlaža má své pevné místo také u novostaveb, ale zejména v poslední době je využívána i u starších domů.

Zámková dlažba je ideální materiál pro parkovací stání

Kvalitní zámkovou dlažbu můžete s klidným svědomím použít nejen pro chodník, ale hravě si poradí také s tíhou automobilu. Jestliže si dáte na pokládce opravdu záležet, nebudete se muset o parkovací stání hezkou řádku let téměř vůbec starat. Kvalita nově vzniklého parkovacího stání však nezávisí jen na správné pokládce, ale také na síle kostek. Zámková dlažba se prodává v několika šířkách, zhruba od 4 do 10 centimetrů. A platí zde jednoduché pravidlo, čím více budete dlažbu zatěžovat, tím širší by měla být. V praxi to znamená, že zatímco na mírně exponovaných chodníčcích vaší zahrady vystačíte s dlažebními kostkami o šířce 4 centimetry, na parkovací plochu byste měli použít dlažbu minimálně o 2 centimentry širší.

Zámková dlažba do záhonů

Nejčasteji je zámková dlažba využívána pro parkovací místa nebo chodníky, jak už jsme si řekli o pár řádků výše. Ale ne každého by napadlo, že zámková dlažba je skvělým prostředkem, jak zabránit půdě v sesuvu. Zbytky zámkové dlažby, která vám zůstala například z budování parkovacího stání, můžete využít k ohraničení záhonů ve svahu. Popřípadě ji můžete velmi snadno využít k obrubě záhonů místo klasických betonových obrubníků. Zámková dlažba i v tom případě neztratí nic ze své estetičnosti a na mnoha místech tak může být nenápadným přechodem mezi květinovým nebo bylinkovým záhonem a trávníkem.

Zámkovou dlažbu však můžete použít i na mnoha dalších místech. Využití jistě najde na vaší terase, pod pergolou, a při troše šikovnosti má své uplatnění třeba i na venkovním schodišti. Zámková dlažba má totiž více než kterýkoliv jiný obdobný materiál mnoho tváří a máte-li alespoň trochu kreativního ducha, další využítí najdete sami.

1 Comment

  1. Dobrý den,
    nedávno jsme se dočetl, že existují voštínové rohože, které jsou zajímavou náhradou za zámkovou dlažbu. Zajímalo by mě zda je to pravda a zda jsou tyto rohože ve spojení s drtí nebo štěrkem opravdu stejně kvalitní.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*