Dlažby v exteriéru.

dlažba Sekona

dlažba SekonaNejenom do historických center měst se vrací zámková dlažba. Najdeme je na pěších zónách, chodnících, náměstích, ale i na chodníčcích zahrad a parků. Jedná se o dekorativní dlažbu ze zhutnělého betonu. Jednolitý vzhled je zajištěn tvarem dlaždic s upraveným povrchem, které do sebe přesně zapadají. Pro kvalitu a životnost povrchu ze zámkové dlažby je velmi důležitá správná pokládka, která zabrání posouvání kamenů, vytváření boulí a jiných nerovností.

Výhodou zámkové dlažby je kromě rozmanitého vzhledu a odolnosti i snadná oprava poškozeného místa, kde se dá dlažba poměrně snadno rozebrat a znovu položit. K pokládce není nutné lepidlo ani jiný spojovací materiál. Zámková dlažba se pokládá na sucho po udusaného podkladu z písku, který slouží zároveň jako spárovací hmota.

Jak už bylo zmíněno, dlaždice mohou mít nejrůznější tvar, lišit se ale mohou i velikostí, barvou či odstínem barvy. Hra s barevnými odstíny může vytvářet i dojem plasticity. Některé modely zámkové dlažby utvářejí skladbu z několika rozměrově různých kamenů. Zámkovou dlažbu některého typu lze obohatit o půlkruhy, výseče a vějíře. Zámkové dlažby se liší i výškou kamenů a účelem použití. Ne všechny typy dlaždic totiž snesou stejně vysoké zatížení. Některá venkovní dlažba je určena pouze pro pěší zóny. Zámkové dlažby pro vyšší provoz, které snesou zatížení osobními automobily jsou vyšší, cca 80 mm. Pokud do sebe dlaždice dokonale zapadnou a je mezi nimi vytvořena pevná vazba, nedochází k nežádoucímu posouvání dlaždic a rozvolňování dlažby.

V poslední době je stále populárnější velkoformátová dlažba, jejíž výhodou je rychlá pokládka a zajímavý vzhled, který se hodí i pro vjezd do garáže nebo vydláždění terasy. Příkladem velkoformátové dlažby je varianta Sekona, kterou vyrábí společnost Presbeton Nova. Sekona je kombinací vlastností plošné i tvarované dlažby. Je barevně i tvarově zajímavá a navíc ji lze snadno kombinovat s jinými dlažbami  o stejné výšce, čímž můžeme dosáhnout originálních kreseb a barevných variací. Existuje i zámková dlažba ze čtyř typů dlažebních kamenů, speciálně navržená pro vytváření kruhů a oblouků.

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*