Jižní Morava má co nabídnout

vranovsko

Stále více lidí láká možnost strávit dovolenou doma, ne tedy doma za pecí ale na některém z mnoha pěkných míst v České republice. Mezi nejnavštěvovanější patří jižní Morava. Výlet na Jižní Moravu láká milovníky dobrého vína i ty, kteří mají rádi cyklistiku, ale strmé kopce zrovna moc nemusí. Nezklame ani milovníky památek či přírody. K vidění je toho tolik, že vidět vše určitě za jednu dovolenou nestihnete. Nevadí, alespoň máte důvod se do tohoto kouzelného kraje vracet.

vranovskoPokud se rozhodnete strávit dovolenou nedaleko od Brna, udělejte si výlet za přírodními či kulturními poklady chráněnými UNESCEM. Mezi ně patří třeba Lednicko-valtický areál, kde se bude líbit dospělým i dětem. Pokud vás nezajímají interiéry zámku v Lednici, který v 18. a 19. století nechali postaviti Liechtensteinové, projděte se po rozsáhlém parku, navštivte skleníky, Maurskou vodárnu, Janův hrad, rozhlednu Minaret nebo jinou stavbu v rozsáhlém areálu. Za návštěvu stojí i chráněná krajinná oblast Pálava, která je od Lednicko-valtického areálu vzdálená jen co by kamenem dohodil.

Dalším tipem na skvělou dovolenou na Jižní Moravě je Vranovská přehrada. Možnosti ubytování Podyjí se neomezují pouze na malebné městečko Vranov nad Dyjí, ubytovat se můžete přímo u přehradní nádrže nebo v okolních obcích Čížově, Onšově, Bítově, Milíčovicích, Vranovské Vsi či třeba Lukově.

Pokud vás omrzí lenošení u vody, koupání, výlety loďkou na kole nebo na šlapadle, běžte se projít v národním parku Podyjí. Vyberte si jednu ze značených tras nebo se zúčastněte exkurze s průvodcem. Budete tak mít možnost podívat se do těch ekologicky nejcennějších míst parku. Určitě se dozvíte mnoho užitečných informací o rostlinách i živočiších, kteří se tu vyskytují, a když budete mít štěstí, třeba uvidíte i orchideje, které zde také rostou. Za vidění stojí jedinečný pralesní biotop Braitava nebo soustava jeskyní a skal Ledové sluje. Výlet zakončete sklenkou lahodného vína v některém z místních sklípků. Znojemská vína se produkují v 90 vinařských obcí a patří k těm nejlepším českým vínům. Ochutnejte bílá vína z viničních tratí Kraví hora, Načeratický kopec, Třešňovka nebo Gránice.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*