Zdravé spaní.

rošt

roštDobře se vyspat je dobrý základ na následující den plný povinností. Pokud se vyspíte do růžova, bez zbytečného převalování, častého buzení a bolesti zad a svalů, hned se vám lépe vstává. Kvalitu spánku můžete do značné míry ovlivnit volnou postele, roštu a matrace.

Dobrý rošt musí mít ortopedické vlastnosti. Kvalitní rošty do postele také zaručují dostatečné provzdušňování lůžka. Standardní nosnost roštu jednolůžka je cca 120 kg. Nejjednodušším typem roštu jsou laťkové rošty. Rošty se liší materiálem i počtem lamel. Sofistikovanější lamelové rošty mohou být pevné nebo polohovatelné. Lamely bývají umístěny v pevných pouzdrech a vytváří stabilní podklad pro uložení matrace. Existují rošty s povrchovou úpravou vhodnou i pro alergiky. Foliovaná povrchová úprava lamel popřípadě bočnic usnadní údržbu roštu a omezí zachytávání prachu v prostoru pod matrací. Prach je jedním z nejčastějších alergenů, a lidí s alergickými projevy přibývá.

Při výběru postele, potažmo roštu přemýšlejte, zda bude sloužit pouze k příležitostnému  nebo každodennímu spaní. Rošty se liší  i nastavitelností tuhosti a rozdělením do tří, pěti, popřípadě sedmi anatomických zón. Jednotlivé zóny slouží pro optimální kompenzaci vyvíjeného tlaku. Kvalitní rošt je na několik zón, které tvoří segmenty různé stupně pevnosti, které absorbují různé úrovně tlaku a slouží jako dokonalá opora. Tlak je rovnoměrně rozložen po celém povrchu. U kvalitních roštů oceníte možnost polohování v oblasti hlavy a nohou.  Ergonomicky tvarovaná bederní část kvalitních roštů podporuje i při sezení přirozené zakřivení páteře.

I u základních modelů roštů bývají posuvné objímky pro individuální nastavení tuhosti v bederní části roštu.  Kvalitnější rošty bývají rozdělené většinou pěti nebo sedmi anatomických zón, podle zátěže. Středový popruh zlepšuje stabilitu a nosnost roštu. Rošty se liší i výškou. Existují kvalitní rošty vysoké pouze 5- 10 cm. Ne každý rošt je vhodný pro všechny druhy lůžek a matrací. Vyšší řady většinou popohovatelných roštů jsou vhodné především pro pěnové a latexové matrace.

Lamelové rošty mohou být speciálně konstruovány pro vysokou zátěž, standardně do 160 kg. Mají silnější celkovou konstrukci kostry i lamel a více bederních výztuh zajišťující vyšší stabilitu lůžka. Přídavná lišta zamezí deformaci okrajů matrace.  Některé rošty jsou navrženy pro zátěž až 180 kg na jedno lůžko.

Polohovací rošty

Základní řadou jsou rošty s ručním polohováním. Polohovací lůžka jsou vhodná pro starší lidi, lidi dlouhodobě upoutané na lůžko, ale i pro osoby zcela zdravé, kterým umožní pohodlné čtení a odpočinek. Správně zvolený rošt a matrace pomohou od bolestí zad a kloubů. Neznamená automaticky, že polohovací rošt musí být lepší než rošt pevný. I v případě polohovacích roštů existují typy vhodné pouze jako příležitostné, na chaty nebo do hostinských pokojů. Kvalitní lamelový rošt  s manuálním polohováním obsahuje většinou 28 lamel uchycených v pevných pouzdrech. Polohovací rošty mohou být i motorové. Cena motorem poháněných roštů začíná cca na 6000 Kč. Polohovací lamelový rošt  je  výškově nastavitelný pomocí motoru, který se ovládá na drátové nebo bezdrátové dálkové ovládání.  Konstrukce roštu s motory umístěnými přímo v bočnici umožní plně využít i výsuvný úložný prostor pod lůžkem.  Bezpečnostní pojistka při jakékoliv překážce zastaví pohyb  a automaticky uvede rošt do zpětného chodu. V době, kdy není motor v činnosti, je automaticky odpojen od elektrického proudu. Absence elektromagnetického pole vytváří příznivé podmínky pro spaní. Rošt je vybaven baterií pro tzv. nouzový chod – navrácení roštu do základní polohy i v případě výpadku elektrického proudu.

Rošty s výklopem nožní popřp. boční části slouží k snadnému přístupu k úložnému prostoru postele, což oceníte především v malých bytech a omezených prostorech ložnice. Poměrně málo známé jsou segmentové rošty. Vyrábějí se jako pevné, ručně či automaticky polohovací pomocí 2 nebo 4 motorů. Segmentový rošt se změkčenou zónou v oblasti ramen umožňující nastavení tuhosti jednotlivých segmentových prvků dle individuálních potřeb.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*