S tím, jak se pomalu ale jistě začínají prodlužovat dny, se už všichni začínají těšit na jaro na zahradě. S přípravou na jarní výsadbu si musí pospíšit především ti, kteří mají skleník. Zahradní skleníky podstatně prodlužují vegetační dobu a po jistém útlumu již zase začínají být součástí mnoha užitkových zahrádek. Kdo by se nechtěl z domácí zeleniny a dalších plodin radovat v od jara až do pozdního podzimu? Založit skleník ani starat se o něj není jen tak. Protože se jedná o omezený prostor, půda si zaslouží větší pozornost.
Zahradní skleníky z polykarbonátu pro celoroční použití
Když už jste se pro skleník rozhodli, je nutné ještě zvolit optimální materiál. Na výběr je kromě klasického skla i polykarbonát, který sklo v mnoha ohledech předčí. Ideální skleník by neměl být drahý, měl by dlouho a dobře sloužit a měl by dobře tepelně izolovat. Cenu samozřejmě nejvíce ovlivňuje právě materiál a rozměry skleníku. Skleníky se liší jak výplní, tak konstrukcí. Polykarbonátové skleníky mohou mít klasický tvar nebo můžeme vybírat mezi modely s obloukovou klenbou.
Moderní zahradní polykazbonátové skleníky se vyznačují bytelnou konstrukcí z hliníkových nebo pozinkovaných profilů. Výplně z dutinkového polykarbonátu o síle 4 až 10 mm opatřené UV filtrem nežloutnou, nekřehnou, mají velmi dobré termoizolační vlastnosti a 70 až 80 % světelnou propustnost. Jejich další předností je rychlá a jednoduchá montáž, kterou zvládne každý šikovný domácí kutil. Ve většině případů není nutné zdít základy.
Kvalitní skleníky z polykarbonátu jsou výrazně efektivnější než skleníky skleněné. Velmi dobré tepelně izolační vlastnosti a efektivní ohřívání i při zatažené obloze umožňují celoroční používání skleníku, ale také mohou způsobit přehřátí prostoru během horkých dní. Tento problém lze vyřešit instalací střešního větracího okna, které přivede čerstvý vzduch a odvede přebytečné teplo a vlhkost. Polykarbonátový skleník dobře odolává i špatnému počasí, lijáku i krupobití.
Staráme se o zahradní skleníky
Je velmi důležité udržovat půdu v dobrém stavu. Rostliny jsou náchylnější na choroby, pokud je pěstujeme v omezených prostorách. Je tedy důležité půdu po poslední sklizni, zrytí, odplevelení a urovnání vydesinfikovat dusíkatým vápnem nebo přemrznutím. Půdě je nutné doplňovat průběžně živiny a je také dobré půdu jednou za 5 až 10 let kompletně vyměnit. Nezapomeňte ani na občasnou zimní zálivku, která je důležitá pro půdní mikroorganizmy. Aby úroda byla bohatá a půda nebyla vyčerpaná, je vhodné měnit plodiny.
Buďte první kdo přidá komentář