Jak sušit banány? Návod na domácí banánové chipsy

Sušené banány mají oproti čerstvým banánům mnoho výhod. Obsah vitamínů a minerálů, díky kterým jsou banány našemu organismu tak prospěšné, zůstává téměř stejný a navíc si nemusíte dělat starosti s kazícím se ovocem nebo zdlouhavou přípravou. Sušené banány vám při správném skladování navíc vydrží až několik let. Víte ale, jak sušit banány? A je vůbec možné banány perfektně usušit doma?

Jak sušit banány?

Pro domácí sušení banánů existuje několik ověřených metod. Nejprve musíte vybrat vhodné ovoce. Zde platí, že čím zralejší banány vyberete, tím sladší potom bude konečný produkt. Na škodu nejsou ani hnědé skvrny na slupce. Banány vždy oloupejte a nakrájejte na tenké plátky maximálně do jednoho centimetru. Čím tenčí, tím rychleji se budou banány sušit a tím křupavější potom budou. Pokud nechcete, aby banány při sušení zhnědly, namočte plátky na chvilku do citronové šťávy.

Sušení banánů na slunci

Pro sušení na slunci budete potřebovat jednoduchý dřevěný rám, do kterého vypnete jemné síto. Na síto pokládejte co nejtenčí plátky banánu, zakryjte je dalším sítem nebo plátýnkem, aby byly chráněny proti hmyzu a nečistotám a sušte venku na přímém slunci po dobu zhruba sedmi dnů. Na noc banány vždy vezměte domů, aby ranní rosa nenavyšovala jejich vlhkost a neprodlužovala tak dobu sušení. Zhruba v polovině doby banány otočte, aby se sušily rovnoměrně. Pravidelně kontrolujte, jestli jsou banány již připraveny ke konzumaci.

Sušení banánů v troubě

Předehřejte troubu na 50-90 °C, plátky banánů naskládejte na drátěnou mřížku, aby se k banánům dostal horký vzduch ze všech stran. Pod mřížku dejte plech, aby šťáva z banánů neodkapávala přímo na dno trouby. Pokud vhodnou mřížku nemáte, je možné banány sušit i na plechu pokrytém pečicím papírem, sušení ale bude trvat déle. Banány v polovině sušení otočte. Sušení na mřížce by mělo trvat asi 1 až 3 hodiny, na plechu 6 až 12 hodin.

Sušení banánů v mikrovlnné troubě

Plátky banánů pokládejte na talíř pomazaný olejem, ideálně nějakým s příjemnou chutí (olivový nebo kokosový). Ohřívejte nejdříve jednu minutu a poté pokračujte ve 30 vteřinových intervalech, plátky vždy mezi intervaly otáčejte. Délka sušení může být až několik minut v závislosti na výkonnosti vaší mikrovlnné trouby. Banány sušené touto metodou ale nemají dlouhou trvanlivost a jsou určené k okamžité spotřebě.

Jak sušit banány v sušičce

Plátky banánů pokládejte na plata sušičky, které můžete lehce potřít olejem, aby se banány nepřilepily. Nastavte teplotu sušičky na 60 °C. Jak dlouho sušit banány v sušičce závisí na jejím typu, nastavení a na velikosti plátků. Sušení by mělo trvat zhruba 6 až 12 hodin. Vždy se držte instrukcí výrobce, pokyny se totiž mohou lišit. Plátky každé 2 až 4 hodiny obraťte. Pravidelně kontrolujte, jestli jsou banány prosušené.

Uchovávání sušených banánů

Sušené banány uchovávejte v chladu a temnu, ve vzduchotěsných nádobách, tak aby se k nim nedostala vlhkost, prach ani hmyz. Obzvlášť potravinoví moli mohou napáchat ve vašich zásobách velké škody. Kvůli zvýšené vlhkosti se nedoporučuje sušené potraviny uchovávat přímo v kuchyni.

Výhody a využití sušených banánů

Banány obsahují velké množství draslíku, který se podílí na regulaci uchovávání vody v těle a zlepšuje srdeční funkce a krevní tlak. Po snězení banánu se v těle také začne uvolňovat serotonin (hormon štěstí), který působí jako přírodní antidepresivum. V banánech jsou dále antioxidanty, které pomáhají proti stresu a stárnutí buněk a vitamíny A, B, C a E, železo, hořčík a vláknina.

Sušené banány můžete jíst samostatně jako malou svačinku, přidat je do ovesné kaše nebo müsli ideálně v kombinaci s ořechy nebo mandlemi pro zdravou snídani, která vás nabije energií. Využijete je i při vaření ryb a masa a samozřejmě se hodí i při pečení a přípravě dezertů.

Ne každý má ale čas a trpělivost sušit banány doma. Pokud se chcete vyhnout nákupním taškám zatíženým kilogramy čerstvého ovoce a následně hodinám přípravy a dohlížení na proces sušení, můžete si sušené banány rovnou koupit, třeba na e-shopu Nutsman, kde si vyberete z několika druhů přesně podle své chuti.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*