
Japonský topol není v České republice původní. Jedná se o křížence dvou druhů topolů, který byl k nám introdukován z Japonských ostrovů. Tento typ topolu se využívá pro svůj extrémně rychlý růst a malou náročnost na podmínky pro vytápění. Biomasa v podobě kulatin, častěji ale štěpky má poměrně vysokou výhřevnost. Moderní kotle maximální využití výhřevnosti, bez úniku prachových částic.
Využití topolů
Pro vytápění a ohřev vody pro běžný rodinný domek je potřeba pozemek o rozloze cca 0,5ha, tj. asi 5000 ks řízků. Jedná se o ekologičtější způsob vytápění než je spalování hnědého uhlí. Emise ze spalování topolové štěpky jsou mnohem nižší, s nižším obsahem těžkých kovů a neobsahují sloučeniny síry. Popel je možné používat jako hnojivo.
Další výhodou kromě mocných přírůstků je že, znovu obráží i vícekrát za sebou po vytěžení, stále ve stejné síle. Topoly se hodí pro nejrůznější typy stanovišť, lze je použít pro rekultivaci krajiny i jako stále oblíbenější živé ploty, popřípadě protihlukové stěny. Používá se i pro regeneraci ornice po pěstování kulturních plodin.
Pěstování japonských topolů
Složení půdy není nutné předem zjišťovat. Nemusí se přihnojovat, ale občasné přihnojení není na závadu. Přehnojování může zvýšit riziko zasažení stromků hnilobou. Stromky snesou i kratší období sucha. Jediné čeho je nutné se vyvarovat je použití chemie pro boj s plevely. Japonské topoly jsou náchylné na poškození všemi typy herbicidů.
Topoly preferují slunná stanoviště s dostatkem vody. Prospívají i na zavodněné půdě, kde zlepší podmínky pro následné pěstování jiných plodin. Rostou ale i v jiných podmínkách až do nadmořské výšky 600m n. m., pouze je růst pomalejší. Na 1 lze vysázet cca 9 000 rostlin. Štěpka vzniká po sklizení mladých stromků pomocí speciální sekačky a následném slisování.
Japonské topoly se dodávají jako kořenáče s narašenými lístky, které lze ihned zasadit, bez speciální přípravy půdy. Sázet se doporučuje na jaře. Přesazování je možné pouze po uzrání na podzim, popřp. brzo na jaře. Pokud jste se rozhodli japonský topol pěstovat, můžete si objednat kvalitní sadbu z matečnicových plantáží.
Píšete, že složení půdy není nutné zjišťovat. Tady: http://www.topolenergy.cz se ale doporučuje třeba ornice. Co je tedy správně?