Prevence aquaplaningu

pneumatika Barum

Napadlo vás někdy, proč na silnicích nehod příliš neubývá, i když jsou nová auta stále bezpečnější? Jedním z důvodů je skutečnost, že řídit rychlé auto svádí k rychlé jízdě. U komentářů mnoha dopravních nehod pak čteme, že řidič buď nezvládl řízení nebo že nepřizpůsobil rychlost jízdy aktuálnímu stavu vozovky.

Jak je to s aquaplaningem?

pneumatika BarumProblémy s ovladatelností vozidla mohou nastat nejen na zledovatělém povrchu, ale i během deště nebo po dešti na mokré vozovce. Právě vrstva vody pod pneumatikou způsobuje, že se vůz stává neovladatelným. V tom případě se jedná o aquaplaning.  K tomu, aby auto „plavalo“ na silnici nemusíte jet ani příliš rychle, stačí i rychlost zhruba 80 km/h. Pokud ale máte zpuchřelé či dost sjeté pneumatiky může vás aquaplaning ohrozit i při podstatně nižších rychlostech, pokud jedete rovně i během zatáčení. Pokud jsou na silnici vyjeté koleje, buďte obzvlášť opatrní. Ani bezpečnostní pásy, airbagy a dětské sedačky vás a vaše blízké zcela neochrání před následky havárie.

Nepodceňujte proto nejenom výběr zimních, ale ani výběr letních pneumatik. Materiál ze kterého jsou pneumatiky vyrobeny časem ztrácí své vlastnosti, na sjetých gumách se prodlužuje brzdná vzdálenost a auto se hůře ovládá. Vybírejte pneumatiky raději od renomovaných výrobců. Ušetřit několik stokorun při nákupu no name pneumatik v hypermarketu by se tak mohlo opravdu nevyplatit. A i když je udáváno, že minimální vzorek na pneumatikách má být alespoň 2,5 mm, platí v tomto případě, že více je lépe. A jedna základní ale zdaleka ne zbytečná rada: nezapomeňte také pravidelně kontrolovat správný tlak v pneumatikách. Pokud jsou některé pneumatiky přehuštěné a jiné naopak příliš měkké, vozidlo se bude určitě hůř ovládat.

Jak z problému ven

A co dělat, když cítíme, že se auto stává neovladatelným? Pokud už k aquaplaningu došlo, postupujte stejně jako v případě smyku na ledě. Držte volant, aby kola vozu byla nasměrována pokud možno přímo, sundejte nohu z  plynu a sešlápněte spojku. Dopřejte vozu čas reagovat a obnovit kontakt pneumatik s vozovkou. Lepší než řešit, co dělat s autem ve smyku, je samozřejmě prevence. Nejezděte při dešti moc rychle a mějte v pořádku pneumatiky.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*