Vermikompost, přírodní hnojivo

vermikompostování

Myslet ekologicky je v poslední době stále populárnější a to je dobře. Mnoho majitelů zahrádek se proto snaží omezovat používání chemie na zahradě. V mnoha případech to jde snadno. Co třeba vyměnit hnojiva syntetická za ta přírodní. Snadno si je můžete vyrobit třeba v odlehlém koutu zahrady. Řeč je o kompostování, tedy přesněji řečeno o vermikompostování.

Vermikompostování

vermikompostováníBěhem kompostování dochází k rozkladu organických materiálů. Pokud se do tohoto procesu zapojí specialisté, žížaly hnojní (Eisenia foetida) celý proces se zrychlý a zefektivní. Žížaly toho k tomu, aby prospívaly a množily se, nepotřebují mnoho. Stačí velká nádoba nebo dřevěná ohrada, dostatečně velká, aby během zimy nepromrzla. Musíme myslet i na pevné dno třeba z plastu nebo linolea, které zabrání žížalám utéct a predátorům, jako jsou krtci a myši, dostat se dovnitř. Během vegetační sezóny můžeme na kompost přidávat organické zbytky ze zahrady i kuchyně, tedy trávu, zbytky zeleniny, listy, drť z větviček, hnůj, zbytky jídla.

Důležité je myslet na to, že kompost nesmí nikdy kompletně vyschnout. Během horkého počasí je dobré kompost prolít vodou. Po několika měsících je možné použít vermikompost, velmi kvalitní přírodní hnojivo. K tomu, abychom se nezbavili společně s vermikompostem i všech žížal, je dobré použít hnůj, který navezem na povrch kompostu. To je pro žížaly velmi lákavé a po několika hodinách můžeme hnůj společně se žížalami odebrat jako základ dalšího budoucího vermikompostu. Během zimních měsíců navršíme na kompost dostatečně množství organického materiálu, přikryjeme několika vrstvami izolačního materiálu, třeba starých koberců a počkáme do jara.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*