Pouze kvalitní prášek k dobře vypranému prádlu nestačí.

pračka

pračkaJedním ze spotřebičů, bez kterého bychom si život již ani nedokázali představit, je pračka. Její historie je poměrně dlouhá a od valchy a prvních typů praček sestrojených již v 18 století k moderním typům chytrých praček to byla dlouhá cesta. Novodobé pračky jsou vysoce funkční, mají hezký design a šetří elektrickou energii i vodu.

Prvním kritériem při výběru pračky jsou dispozice prostoru, kam chceme pračku umístit. Především v klasických panelákových bytech jsou miniaturní koupelny, kam je problém umístit pračku. Pračky s horním plněním jsou užší, ale i do menších koupelen lze umístit pračku s předním plněním, například některý z modelů s nižší hloubkou, obvykle 40 cm. Menší rozměry, ale znamenají i nižší maximální hmotnost a objem prádla na jedno vyprání.Úzké pračky obvykle vyperou 3,5 kg prádla. Některé modely hluboké pouze 45 cm ale vyperou až 6 kg prádla a vyrovnají se tím mnoha modelům se standardní hloubkou 60 cm.

Ať už vyberete kterýkoliv typ pračky, nedoporučuje se ji maximálně naplnit. Maximální hmotnost prací dávky snižuje účinnost praní. Pračky standardních rozměrů obvykle pojmou 5 až 7 kg suchého prádla na jeden prací cyklus.

I když vaše pračka ještě nedosloužila, můžete se zamyslet, zda se nevyplatí vyměnit jí za nový model. Staré pračky mají vyšší spotřebu než nové modely s vysokou účinností ale energetickou třídou A+, případně A++. Nové modely praček nabízí mnoho užitečných funkcí, které šetří váš čas. Jednou z často využívaných funkcí je prací program pro funkční a sportovní oděvy, funkce na odstraňování skvrn, praní tkanin různých barev bez nebezpečí obarvení prádla, funkcemi snadného žehlení a ochrana proti přetečení. Chytré pračky dokáží zvolit optimální prací program, podle množství prádla upravit spotřebu energie a vody.

V omezených prostorech oceníte pračky kombinované se sušičkami. Jejich nevýhodou je rozdílná maximální náplň pro praní a pro sušení. U jednodušších modelů sušičky můžete zvolit jeden ze tří sušících programů. Kombinovaná pračka se sušičkou, model Bosch WVH 28420 využívá nový systém kondenzace vody na principu smíšení chladného vzduchu z prostoru a teplého vlhkého ze sušičky. Sofistikované modely praček kombinovaných se sušičkou jsou schopny prát a sušit stejný objem prádla bez přerušení.

Pračky a bílá technika obecně je zbožím, které se nejčastěji nakupuje přes internet. I když je cena při nákupu nejdůležitějším kritériem, vybírejte zboží ve specializovaných obchodech, kde vám v případě potřeby poradí s výběrem vhodného modelu i obsluhou pračky. Často využívanou službou zákazníkům je možnost využití prodloužené záruky za mírný poplatek.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*