Pestrobarevné macešky jsou v kurzu

maceska kvet jidlo

Jaké květinky se vám vybaví v truhlíku u babičky, na hřbitově nebo v městských záhonech? Často to budou macešky, které jsou oblíbené pro vytváření pestrých ornamentů na záhonech v parcích a městech, především kvůli množství barevných odstínů, které jsou k dispozici.

maceska kvet jidloV posledních letech upadly macešky trochu v nemilost, ale nyní se opět vrací i na zahrádky. Může za to trend návratu k zahradám, jaké měly naše babičky. Proto jarní zahrádky čím dál častěji zdobí společně s tulipány, narciskami a modřenci i macešky. Kvetoucí macešky ale můžeme koupit i během podzimního období. Existuje ještě jeden důvod, proč jsou macešky zase v kurzu. Jejich květy jsou jedlé a skvěle se hodí k dozdobení salátů, sýrů, dortíků nebo třeba kostek ledu.

I když se v současné době macešky šlechtí, aby měly plnější a větší květy či nové barevné kombinace u květů, vznikly macešky náhodně, jako kříženec violek. Málokterá květina se může pochlubit květy v modré barvě, maceška ano. Jedná se o variantu Joker light blue.

V současné době můžete vybírat z nepřeberného množství kultivarů macešek velkokvětých (Viola wittrockiana). Menší oblibě se těší violka ostruhatá (Viola cornuta), violka žlutá sudetská (Viola lutea subsp. Sudetica) či Viola tricolor. V přírodě jsou semena violek často rozšiřována mravenci. Všechny tyto květiny označované jako macešky (Sect. Melanium) patří společně třeba s klasickými fialkami do čeledě violkovitých (violaceae).

Pěstujeme macešky

modra maceska

I když se macešky pěstují jako dvouletky, vlastně se jedná o krátkověké trvalky. Pokud chcete, aby vám macešky krásně kvetly již brzo na jaře, vysazujte předpěstované sazenice. Semena lze sázet v červenci. V oblastech, kde nebývá tak tuhá zima, lze vysazovat macešky přímo na záhon. Pokud je zima mrazivá, doporučuje se zakrýt rostliny chvojím. Nedělá jim totiž dobře opětovné zamrzání a rozmrzání půdy. Na jaře je čas na přihnojení hnojivem s nepříliš vysokým obsahem dusíku. Příliš dusíku vyžene rostlinu do výšky, bude ale křehká. Kvetení se podpoří i otrháváním odkvetlých květů. Pokud pak budete půdu dostatečně přihnojovat, pokvetou macešky dlouho a bohatě. Rostliny by neměly úplně vyschnout, a i když mají rádi sluníčko, dobře jim nedělá ani přímá sluneční výheň, která sníží jejich životnost. Jednu vlastnost u nich hlavně zahradníci, kteří se starají i městskou zeleň oceňují – dobře snáší přesazování i v době, kdy kvetou. Lze je tak snadno zapravit na ornamentální záhon či vyměnit uschlou květinu za jinou.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*