Nezapomeňte zazimovat kaly

zazimovani kaly

Právě nyní, když teploty pomalu klesají, je potřeba se postarat o vymrzající zahradní cibuloviny, hlízy a oddenky. Příkladem mohou být kaly, které naši zahradu zkrášlovaly celé léto. Pokud jste jim dopřály dobré podmínky, hlízy se krásně namnožily a právě nyní je ta správná doba, kdy je musíme zazimovat. Poznáte to tak, že listy sesychají a žloutnou. V této době rozhodně už nezaléváme, jen necháme hlízy dozrát. Listy sestřihněte asi 10 cm od země a hlízy opatrně vyryjte. Zbavte přebytečné zeminy a nechte dobře vyschnout ve větrané suché místnosti, kde teplota neklesne pod 15°C.

Po seschnutí hlízy ještě dočistěte a uložte v lískách vystlaných novinami s hoblinami nebo dřevitou vlnou. Vždy ukládejte jen dokonalé zdravé hlízy bez mechanického poškození. Rány jsou totiž vstupní branou pro škůdce a nemoci.

Bedýnku pak uložíme do tmavé místnosti s teplotou v rozmezí kolem 5 – 10 °C. Hlízy pravidelně kontrolujeme, aby se neobjevili škůdci nebo dokonce nějaký tip hniloby či plísně.

Na jaře pak můžeme kaly předpěstovat a po zmrzlých vysadit na stanoviště. Odborníci se ale kloní k variantě přímého vysazení do záhonu. Stanoviště volte slunné, s propustnou humózní zeminou. Kaly se nám odvděčí bohatým kvetením, pokud jim dopřejeme pravidelnou zálivku a občasné přihnojení.

hlizy kal zazimovani

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*