Možnosti vytápění rodinného domu.

peletky

peletkyChladné zimní měsíce jsou ještě před námi a s nimi jsou spojené i vyšší výdaje za vytápění. Pokud stavíte rodinný dům, máte na výběr hned několik typů vytápění. Podle paliva se volí samozřejmě i druh kotle. V dnešní domě už je samozřejmostí i zateplení každého objektu. Jinak byste se opravdu za topivo nedoplatili. V našich zeměpisných šířkách bývá zima dlouhá a poměrně tuhá a vytápění domu je tak nezbytností.

V poslední době zažívají boom krbová kamna, buď jako hlavní nebo záložní systém vytápění. Plápolající oheň má i v dnešní době své kouzlo. Malá krbová vložka ale nevytopí celý objekt a často se tedy kombinuje s dalším topným systémem, nejčastěji s elektrickým, nebo horkovzdušným topením. Kdo má možnost větší počáteční investice volí stále častěji vytápění tepelnými čerpadly a podlahové topení.

I když na obsluhu je asi nejjednodušší plynový kotel, vzhledem k stále rostoucím cenám plynu se mnoho lidí rozhoduje opět pro tuhá paliva. V kombinaci s moderním automatickým kolem s vysokou účinností kolem 85 %, se jedná o výborný systém vytápění výkon/cena.

Kvalitní hnědé uhlí má stabilní vysokou výhřevnost. Můžete koupit i tzv. peletové uhlí, neboli vytříděná zrna uhlí o rozměrech od 5 mm do 15 mm. Tyto drobné peletky mají poměrně vysokou výhřevnost zhruba 17,8 MJ/kg i více. Jejich výhodou je nízká pořizovací cena, díky které můžete výrazně snížit náklady na vytápění rodinného domku.

Výhodou uhelných peletek je i malá náchylnost na vlhkost. Při optimálním nastavení kotle hoří uhelné peletky jasným plamenem s minimálním zakouřením. Tento typ peletového uhlí lze použít i v kotlích určených pouze pro spalování pelet, myšleno lisovaných. Cihelna Vysoké Mýto dodává nejmenší balení peletek v 20 kg pytlích. Objednat lze i 900 -1000 kg balení či volně ložené uhelné peletky.

1 Comment

  1. Prosím o sdělení zda je možno zakoupit peletkové uhlí v západočeském kraji Plzeň nebo Tachov a pod.
    Měl bych zájem cca o 5 t. Prosím též o cenu.
    Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem Josef Vendl Lestkov okr Tachov.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*