Léčba artrózy v ČR pomocí kmenových buněk hlásí první úspěchy.

ortoped Ladislav Lukáč

ortoped Ladislav LukáčDnešní článek navazuje na první informace o nové metodě léčby artrózy, publikované na těchto stránkách. Jedná se o revoluční léčbu velmi bolestivého postižení především nosných velkých kloubů dolních končetin s pomocí nediferencovaných kmenových buněk. I když je používání této metody v Čechách ještě v plenkách, první výsledky podle slov ortopeda Ladislava Lukáče, jsou poměrně optimistické. Zatím podstoupilo tuto léčbu v ambulanci Online 24 kliniky na Karlově náměstí v Praze nebo na Klinice plastické chirurgie v Tyršově ulici v Ostravě zhruba sto pacientů postižených tímto degenerativním onemocněním kloubů. MUDr. Ladislav Lukáč uvádí, že drtivá většina z pacientů, kteří podstoupili tento zákrok, popisuje postupné nebo skokové zlepšení stavu, menší bolestivost a větší pohyblivost v kyčelním nebo kolenním kloubu.

Artróza je velmi běžné onemocnění, které nejenom v České republice postihuje 50 i více procent lidí ve věku nad 50 let.  U nejzávažnějších případů artrózy se provádí náhrada postiženého kloubu kloubem umělým. Aplikace kmenových buněk, které jsou do značné míry schopny nahradit poškozenou tkáň chrupavky, se doporučuje u artrózy prvního až třetího stupně. Samotná aplikace izolovaných kmenových buněk není nijak náročná a po zákroku není nutná složitá rekonvalescence. Doporučuje se pouze zhruba čtrnáctidenní klidový režim a postupné zatěžování kloubu.

Kmenové buňky se vyskytují na různých místech lidského těla. Pro aplikaci do kloubu se používají kmenové buňky získané z tukové tkáně pacienta. Tak je zaručená dobrá snášenlivost organizmu. Injekční aplikaci kmenových buněk do poškozeného kloubu předchází  liposukce. Ve většině případů stačí jen jedna aplikace kmenových buněk. Jediným problémem zůstává fakt, že zákrok alespoň prozatím není hrazen ani jednou zdravotní pojišťovnou.

Metoda aplikace kmenových buněk byla úspěšně prováděna v USA i při sportovních a jiných úrazech koleních či ramenních kloubů.

1 Comment

  1. Dobrý den,prosím o sdělení, kde by bylo možné se na zákrok přihlásit.Cca v 45 letech mi bylo lékařem řečeno,že mám třetí stupeň artrosy v pravém kotníku.Noha bolí, užívám condrosulf, 2x do roka a snažímn se nosit zdr. obuv, ale problémy mám.Děkuji

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*