Modrooké osteospermum

Už se také tak těšíte na záplavu barevných květů, které zaplaví zahrádky v pozdním jaře a v létě? Jednou z opravdu krásných letniček je Osteospermum. Zima uteče dřív, než se nadějeme, a můžeme začít s předpěstováním květinek.

Osteospermum je kopretině podobná letnička z čeledi Hvězdnicovitých (Asteraceae), která zaujme na první pohled zářivými barvami květů, v odstínech fialové, růžové, bílé, zlatožluté a především modré. Typickým rysem těchto květů je výrazný modrý terč. Středové kvítky úboru jsou na rozdíl od většiny hvězdicovitých sterilní. Velké nažky se tvoří v prstenci po opylení fertilních jazykovitých květů. Rostliny dorůstají maximálně půlmetrové výšky, zubovité, kopinaté listy jsou přisedlé v trsu.

Pěstujeme osteospermum

Její domovinou je jižní Afrika. Osteospermum může krášlit i vaší skalku. Pokud si tedy pořídíte kultivar osteosperma Balade, který dorůstá výšky okolo dvaceti centimetrů. Má květy pastelových barev, růžové a fialové.

Už na konci února můžeme začít s předpěstováním kytiček. Semena vyséváme do dobře propustného humózního substrátu s přídavkem perlitu. Při pokojové teplotě vám semena vyklíčí za dva až tři týdny. Po zmrzlých pak můžeme rostlinky přesadit na záhon či do nádob. Pozor je nutné dát na přemokření, jinak rostlinám uhnijí kořínky. K bohatému kvetení potřebují rostliny dostatek sluníčka, neutrální pH půdy a přihnojení, v polostínu budou rostliny vyšší, ale s méně květy. Květy zdobí záhon či truhlík v období od května do srpna. Květy se na noc a za deště zavírají. 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*