Máte doma dračinec nebo dračinku?

pokojové rostliny

pokojové rostlinyV dnešním článku si představíme jednu rostlinu, která si pro svou nenáročnost vydobyla výsadní postavení v mnoha interiérech. Jedná se o Dracaenu, česky nazývanou dračinec. Patří do čeledi chřestovitých (asparagaceae) a zahrnuje více než sto druhů pocházejících z tropických oblastí Asie i Afriky a Ameriky. Některé druhy dávají přednost stinným oblastem deštných lesů, mnoho jich je silně sukulentních a obývá polopouštní oblasti. Jak již bylo řečeno, u nás se dračince pěstují jako pokojové rostliny.

Pokud si půjdete do obchodo koupit dracaenu, pravděpodobně si domů přinesete druh Dracaena fragans nebo Dracaena marginata. Velmi oblíbené jsou dekorativní kultivary, jejichž dlouhé úzké listy zdobí proužky. Pokud máte dostatečně velké prostory, zkuste pěstovat například druh Dracaena reflexa, dorůstající běžně výšky dva metry. Některé kultivary jsou již původním druhům velmi vzdáleny.

Nejčastěji prodávané dracaeny velmi dobře snáší klima v bytě, vydrží, pokud je delší dobu zapomenete zalít, snesou i přímě slunce a nejsou choulostivé na napadení škůdci ani na choroby. Původem lesní stinné druhy jsou na pěstování náročnější. A jedna rada na závěr. U barevných variant dračinců se vyvarujte používání dusíkatých hnojiv, které způsobují zezelenání listů.

A co je to tedy dračinka? Dračinka (Cordyline) je příbuznou dračinců a patří také do čeledi chřestovitých. Jedná se o zhruba 20 druhů rostlin původem ze západního Tichomoří. Druhy, které u nás nejčastěji koupíte, mají podobně jako dračince ozdobné proužkované listy.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*