Vybíráme AKU vrtačku

AKU vrtačka

Akumulátorová vrtačka je velmi univerzálně použitelný nástroj, bez kterého se neobejde žádný domácí kutil. V dnešní době už není problém vybrat a koupit stejnou aku vrtačku, kterou používají profesionální řemeslníci. Výhody aku vrtaček jsou zřejmé, dobrá ovladatelnost a nízká váha.

AKU vrtačkaPři výběru aku vrtačky je třeba brát zřetel na to, jak často a jak dlouho s ní budeme pracovat. Ne každá AKU vrtačka totiž snese každodenní používání. Pokud ale chcete s pomocí vrtačky občas zašroubovat nějaký vrut, povolit utažený šroubek, vyvrtat díru do poličky nebo připevnit obrázek, bude vám stačit aku vrtačka z hobby kolekce. Pokud kromě zmíněných prací chcete vrtačku používat na zděné materiály, musíte zvolit aku vrtačku s příklepem.

Dobrou vrtačku dělá akumulátor

Jednotlivé modely se většinou liší kvalitou baterie. Pokud budete na baterii vrtačky šetřit, může se vám stát, že po roce používání bude nutné vrtačku nabíjet i po pár minutách používání. Problémem bývá i samovolnému vybíjení, zvláště u akumulátorů typu Ni-Cd. Pro jejich nákup naopak hovoří odolnost vůči přebíjení a úplnému vybití. Příkladem vrtačky s tímto typem akumulátoru je třeba dvourychlostní vrtačka DeWalt DC 740 KA s maximálně 1200 otáčkami za minutu a kroutícím momentem 20 Nm a kapacitou akumulátoru 1,3 Ah.

Další možností jsou Lithium-iontové akumulátory, které mají tu výhodu, že u nich nedochází k samovolnému vybíjení. Produktem s dobrým poměrem mezi výkonem a cenou je třeba lehká a do ruky dobře padnoucí vrtačka Narex ASV 7-A, s LED osvětlením pracovního místa.

Profi aku vrtačky

Aku vrtačky profi kolekcí různých značek jsou většinou prodávány s Ni-MH akumulátory, které lze dobíjet v libovolném stavu částečného nebo úplného vybití. Často jsou také prodávány s náhradním akumulátorem, aby nebylo nutné po několika hodinách přerušovat práci a čekat, až se baterie opět alespoň částečně nabije. Jejich slabou stránkou bývá poměrně vysoká míra samovybíjení a problém úplného vybití, proto nejsou vhodnou volbou pro pouze občasné použití několikrát do roka. Kapacita akumulátoru profi vrtaček bývá vyšší než u modelů z hobby kolekcí, pohybuje se většinou mezi dvěma a třemi 2-3 Ah, což zvyšuje dobu, po kterou může vrtačka pracovat na jedno nabití. Dalším standardem jsou „twinplastové“ rukojeti, které jsou vyrobené nejméně ze dvou různých plastových nebo pryžových materiálů, které jsou protiskluzové a tlumí otřesy.

Pokud nechcete výběrem optimálního modelu strávit mnoho času, držte se osvědčených značek jako jsou Makita, DeWALT, Bosch, Narex, Black and Decker, Metabo, Ryobi nebo Hitachi.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*