Je chameleon náročný mazlíček?

chameleon

chameleonJe jen otázkou času, kdy se vás dítě zeptá, zda může mít štěňátko, koťátko, morčátko nebo jiného domácího mazlíčka. Spousta dětí by ráda vlastnika i o něco exotičtějšího mazlíčka, hada, želvu nebo třeba chameleona. A rodiče pak zjišťují, jak náročné je postarat se o takové zvířátko.

I když chameleon není zrovna chlupaté roztomilé přítulné zvířátko, má rozhodně čím zaujmout. Vypadá tak trochu jako z jiného světa. Vypoulené oči se srostlými víčky se pohybují do všech směrů a díky chromatosytům umístěným v podkožní tkání jsou schopni velmi rychlé změny barvy. Je to reakce na změnu prostředí i nálady chameleona. Změna barvy je ovlivněna i teplotou a osvětlením.

Co chameleon potřebuje?

Pro začátek je nutné vybrat dostatečně prostorné terárium s UV zářivkou, která tomuto plazovi poskytuje teplo a světlo. Teplota v teráriu se musí pohybovat mezi 20 a 30 stupni. Terárium je vhodné umístit na klidné místo, aby domácího mazlíčka nic zbytečně nestresovalo. Do terária je potřeba umístit několik větví na lezení. Další nezbytnou součástí výbavy pro chov chameleona je rosítko. Chameleon svým lepkavým jazykem totiž sestřeluje nejenom hmyz, ale i kapky vody, které pije. Aby terárko dobře vypadalo a chamík měl více soukromí, můžete přidat i umělé rostliny. Pak už budete potřebovat jen cvrčky a sarančata, kterými se chameleon živí. Tento hmyz bez problémů seženete ve většině zverimexů. Stravu chameleonovy zpestří kousky jablka kiwi banánu nebo jiného ovoce.

U nás se většinou chová chameleon jemenský (Chamaeleo calyptratus) s výrazným hrdelním hřebenem a zeleným základním zbarvením  přerušováným pruhy a skvrnami .žluté, hnědé a modré barvy. Dále pak chameleon obecný (Chamaeleo chamaeleon) žijící v oblasti Středozemního moře a původně východoafrický zelený růžkatý chameleon Jacksonův (Chamaeleo jacksonii). Chameleon obecný má trojbokou hlavu zakončenou střechovitou  do týla protaženou přilbou a poměrně širokou tlamu. Zbarvení může být v odstínech zelené, hnědé, šedé a černé. Nejméně choulostivý a náročný na chov je chameleon jemenský, jehož mládě pořídíte už zhruba jen za 300 Korun. Mládě by mělo být v dobré kondici, s vypouklýma očima, s tlamičkou bez hlenu, s pevným tělem bez viditelných obratlů v ocasní části. Jedná li se o růžkatý druh, nesmí být růžky na dotek měkké. Nejsnáze přepravíte chameleona domů v krabici s ukotvenou větví, které se mládě zachytí. Protože mají chameleoni křehkou kostru,  zacházejte s chameleonem  vždy jemně, vyvarujte se prudkých pohybů. Uchopte chameleona pod bříškem a počkejte, až se sám pustí opory.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*