Jak připravit zahradu na zimu.

zahrada

zahradaPodzim je v plném proudu a zahrada se musí připravit na příchod zimy. Zima je obdobím odpočinku pro rostliny, a pouze pokud přečkají zimu v pořádku a bez úhony, budeme se během zahrádkářské sezóny těšit z bohaté úrody, krásného trávníku a záplavy květů. Doporučuje se proto ještě před příchodem zimy stromy a některé rostliny preventivně ošetřit. Ovocné stromy je vhodné ještě před úplným opadem listí ošetřit před strupovitostí. Vhodné jsou přípravky obsahující močovinu.  Po opadu listí se ovocné stromy stříkají přípravky obsahujícími měď, které posílí odolnost stromů vůči napadení houbovými chorobami.

Podzimní údržba zahrady zahrnuje i trochu více péče o okrasný trávník. Po posledním sečením se doporučuje provzdušnění pomocí ručního či elektrického vertikutátoru. Také je nutné preventivní ošetření trávníku proti plísni sněžné. Chybu neuděláme ani s hnojením na konci vegetační sezóny. Pozor, zvolené hnojivo by mělo mít vysoký obsah fosforu a naopak nízké procento dusíku. Dusíkatá hnojiva je vhodné aplikovat na začátku a během vegetační sezóny.

Jestli plánujete založení zahrady, je potřeba během zimních měsíců naplánovat vše potřebné. Je dobré připravit zavlažování, zejména pokud se jedná o rozlehlejší zahradu. Také potřeba myslet na založení trávníku a výsadbu vhodných ovocných a okrasných stromů, keřů i rostlin. V každém případě vybírejte podle orientace vůči světovým stranám, zastínění. Počítejte s tim, že stromy i keře časem vyrostou a mohou například stínit. Proto také není vhodné sázet stromy a keře v blízkosti bazénu. Úpravy zahrady často zahrnují stavbu pergoly pro pohodlné posezení na zahradě.

Pokud je to jen trochu možné, vyberte odlehlé místo v zahradě pro založení kompostu. Nejenže získáte přírodní kvalitní hnojivo, navíc nebudete muset řešit problém se zahradním odpadem, jako je třeba posekaná tráva, padané ovoce a podobně. Pokud je na zahradě větší množství organického odpadu, vyplatí se pořídit si termokompostér, který proces degradace biologického odpadu značně urychlí. Všechno potřebné vybavení, materiál, hnojiva, postřiky i rostliny seženete pohodlně na jednom místě, v prodejnách BauMax.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*