Jak naložit s čerstvě posekanou trávou?

Někdo seká trávu rád, a někdo zase tuto činnost nesnáší. Každopádně je jasné, že tráva se sekat musí, a to pravidelně i v případě, že máte jen malý kousek zahrady. Tráva roste poměrně rychle, a to především v jarních měsících, kdy musíte sekat opravdu každý týden. Když už se k sekání donutíte, čeká vás po samotné práci ještě přemýšlení o tom, co s posekanou trávou udělat.

Když už ji nechcete používat dále

Pokud s trávou nemáte žádné další plány, je nejlepší řešení dát trávu do kontejneru na bio odpad. Druhá možnost je prostě trávu nechat ležet. Vůbec ji totiž nemusíte sbírat a prostě ji nechte ležet na trávníku. Nebojte, velice rychle se rozleží a bude navíc působit jako hnojivo. Pokud na pozemku nemáte příliš kvalitní trávník, tím, že na něm necháte posekanou trávu ležet, váš trávník časem znatelně posílí, bude více zelenější a mnohem kvalitnější.

Trávu klidně dejte do kompostu

Pokud chcete, klidně ji můžete přidat do kompostu. Samotná vrstva trávy v kompostu by neměla být vyšší než 10 centimetrů a poté by měla opět následovat vrstva hlíny. Pravděpodobně se tímto způsobem nezbavíte veškeré trávy, ale nějaké určitě ano.

Tráva k mulčování

Posekanou trávu můžete také využít jako skvělý mulč. Můžete ji rozmístit pod ovocné stromy, či keře. Díky tomu u těchto rostlin nebude mít plevel žádnou možnost k prorůstání. Pokud pěstujete brambory a jejich nať je již tak vysoká, že k nim nelze přihrnout zeminu, můžete mezi řádky trávu také nasypat. Tráva jako mulč se však dá využít k jakékoli zelenině, kterou pěstujete. Vždy dejte na záhonek tenkou vrstvu posekané trávy, tak aby nedošlo k přehřátí půdy. Díky této vrstvě se bude v půdě držet dostatek vlhkosti, dodá jí potřebné živiny a také v těchto místech nebude prorůstat plevel.

Zakládání nových záhonů

Pokud máte v plánu vytvořit nový záhon a zároveň jste posekali trávník, můžete tuto trávu použít k jeho založení. Na vrstvu dobře propustné zeminy, dejte vrstvu trávy a takto ve vrstvení pokračujte až do té doby, nežli docílíte výšky, kterou potřebujete.

Seno

Ne, neříkáme vám tím, že si máte na zahradu pořídit hospodářská zvířata, jen proto abyste měli využití pro posekanou trávu. Ale třeba zrovna váš známý má doma králíky, pro které by trochu sena ocenil, hodně lidí má doma morče, které seno také miluje. Zkuste se proto poptat ve vašem nejbližším okolí. Možná je kousek od vás malá zoo, nebo jen výběh pro pár zvířat, kde by menší pomoc v podobě dodaného sena také velice ocenili.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*