Výchova a výcvik psa s láskou

brit pes pamlsky

Základní výcvik psa by měl být samozřejmostí pro každého páníčka. Lze tak předcházet nepříjemnostem a upevnit vzájemný vztah mezi pánem a psem. Metoda výchovy psa pozitivní motivací se velice osvědčila a naštěstí už v dnešní době převládá nad dříve doporučovanými metodami, které nerespektovaly přirozenou hravost psa. Metoda pozitivní výchovy spočívá v tom, že je prostřednictvím pamlsku, pohlazení nebo hračky psovi potvrzeno to, co po něm cvičitel chce.

brit pes pamlskyDůležité je si hned zpočátku uvědomit, že pes nerozumí lidské řeči a je tedy na nás, abychom svoje požadavky „přeložili“ do psí řeči a začali používat signály, ze kterých pejsek pochopí, co se od něj vlastně chce. Rozhodně nemá smysl na psa křičet „co to zase děláš?!“ nebo „tys mě neslyšel?!“.  Odměna za správnou činnost je tím nejdůležitějším signálem. Dát pejskovi najevo, že udělal správně to, co se po něm chce, což pro něj bude příjemným zážitkem. Díky pozitivní motivaci zvýšíte ochotu psa k práci, ať už je jakákoliv. Touto metodou ho můžete naučit téměř cokoliv a dá se uplatňovat v každém věku. Neplatí, že starého psa novým kouskům nenaučíš!

Pamlsek ke nejčastějším nástrojem pozitivní motivace. Jeho použití je snadné a rychlé, ale je třeba se naučit, jak ho správně používat. Je třeba, aby cvičitel měl přede, připravené dostatečné množství pamlsků tak, aby je měl pohotově po ruce. Na odměnu je čas asi dvě vteřiny, kdy si pejsek pamatuje, za co pamlsek dostal. Po tomto velmi krátkém čase už pejsek dostává pamlsek „za nic“.

Pes by se měl naučit, že se mu kontakt s člověkem vždy vyplatí a správné chování mu přinese odměnu. Je proto velmi důležité, aby se pozitivní motivace začala uplatňovat hned, jak si člověk domů přinese štěně.

Pozitivní motivace lze uplatnit i u zákazových povelů. Pokud pes přeruší nežádoucí činnost, musí být odměněn. Tím se mu potvrdí jeho žádoucí činnost. Pokud pes nepřestane, pamlsek nedostane, a to pro něj může být velmi nepříjemné. Dobře vychovaný pes by v tuto chvíli měl začít nabízet různé odpovědi. Stačí jen počkat na tu správnou a odměnit ho. Tomuto typu výcviku se říká shaping, tedy tvarování.

Páníček by měl volit psí pamlsky nejen podle toho, jak chutnají, ale také podle vlivu na organismus pejska. Pochoutky založené na tradičních obilovinách, s vysokým obsahem cukrů, jsou sice pro pejsky velmi přitažlivé, ale rychle zvedají hladinu cukru v krvi. Po jejím poklesu se u psa dostaví pocit hladu a přestává soustředit na výcvik. Navíc zvýšený přívod sacharidů může mít nepříznivý vliv na zdraví chrupu pejska a někdy i může negativně působit na jeho tělesnou kondici. V neposlední řadě je nutné zmínit i „schopnost“ těchto pamlsků vyvolávat alergie.

Nejlepší odměnou pro pejska jsou pamlsky vyrobené z masa. Maso je pro něj přirozeným zdrojem živin, je snadno stravitelné a masové pochoutky je tedy možné používat i při dlouhodobém výcviku. Pejsci, vzhledem ke svému původu, maso milují. Masové pamlsky jsou pro ně vždy velmi atraktivní a povzbuzují je k nejvyšším výkonům. Maso také nemá na organismus pejska žádné negativní vlivy.

V poslední době se mezi chovateli rozšířil chvályhodný trend používání takových pochoutek, které v sobě spojují prvek pozitivní motivace a zároveň pomáhají zlepšovat zdraví a kvalitu některých orgánů pejskova těla. Jedná se například o pamlsky, které pečují o chrup pejska, o jeho ústní dutinu, chrání zdraví kloubů, zlepšují zdraví kůže a srsti. Tyto tzv. funkční i masové pamlsky najdete např. v nové řady pamlsků Brit Let’s Bite.

Pozitivní motivace je důležitým nástrojem k upevňování vzájemných vztahů pejska a člověka. Naše soužití se psy by mělo být naplněno vzájemným pochopením a radostí. Pamlsek je jednou z hlavních cest, jak svému pejskovi mohu dát najevo, že jsem šťastný, že ho mám.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*