I vy si můžete vypěstovat vlastní kiwi

Ano, i toto exotické ovoce, jako je kiwi lze pěstovat na našich zahradách, a to dokonce poměrně velmi úspěšně. Pokud vyberete tu správnou odrůdu, která je mrazuvzdorná, tak bez problémů zvládne naši zimu a vy se tak budete moci těšit z vynikajících plodů, které jsou navíc díky velmi vysokému obsahu vitamínu C velmi prospěšné pro lidský organismus.

Kiwi a naše zdraví

Kiwi najdete na popínavé liáně jménem aktinidie lahodná. Zemi původu má tato rostlina v Číně a naleznete v něm opravdu veliké množství prospěšných látek. Obsahuje minerální látky, mezi které patří například draslík, hořčík, vápník, fosfor. Vitamíny z řady A, C, E, K. Kiwi obsahuje opravdu málo kalorií, takže je vhodné i pro každého, kdo si hlídá právě kalorický příjem. Mimo to má velice nízký i glykemický index, takže si ho bez obav mohou dopřát i diabetici. To vše jsou dobré důvody, proč se o pěstování kiwi pokusit.

Lze kiwi pěstovat všude?

Vzhledem k původu rostliny, lze úspěšně aktinidii pěstovat především v oblastech s vyšší teplotou. Obecně tak lze říct, že by se této rostlině mělo dařit především na Jižní Moravě, kde se daří i vinné révě. Pokusit se o pěstování ale samozřejmě můžete kdekoliv, jen vám nemůžeme zaručit míru úspěšnosti.

Dobře chráněné stanoviště

Při výsadbě je kromě dalších faktorů velmi důležité vybrat místo, které bude dobře chráněno před větrem, a to především před tím agresivním zimním, který by mohl rostlině fatálně ublížit. Půdu bude tato rostlina potřebovat dobře propustnou, s velkým obsahem živin.

Příprava půdy

Protože je aktinidie náročná na živiny, které půda obsahuje, bude nutné před samotnou výsadbou půdu připravit. Na místo, kam plánujete rostlinu vysadit dejte dobře vyzrálý hnůj, který bude třeba zapracovat až do 60 centimetrové hloubky. Pokud již máte půdu takto připravenou, můžete se pustit do samotné výsadby. Jednotlivé rostliny vysaďte alespoň 3 metry od sebe, aby měla každá dostatek volného prostoru.  Rostlinu pravidelně hnojte pomocí hnojiv s obsahem dusíku a také pravidelně zalévejte.

Pěstovat musíte samčí i samičí rostliny, případně samosprašné odrůdy

Nejčastěji jsou aktinidie rostliny dvoudomé, což znamená, že v případě, kdy se chcete dočkat plodů, musíte pěstovat rostliny samčí i samičí. Na čtyři samičí rostliny tedy vysaďte i jednu samčí, která se postará o opylení květů. Další možností jsou odrůdy samosprašné, které se o opylení postarají sami. V případě pěstování samosprašných odrůd je ale nutné počítat s tím, že z pravidla nemají tak bohatou úrodu, jako druhý typ rostliny.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*