Nejlepší typy na barvení vajec

Velikonoce jsou již za rohem, domácnost je pomalu nazdobená, ale lámete si stále hlavu nad tím, jak co nejlépe obarvit vajíčka? Chcete, aby byla originální a hlavně povedená tak, abyste se za ně nemuseli stydět? Nebojte, nejde o žádnou vědu, dnes vám dáme pár rad jak na to a věříme, že letos se vám barvení určitě povede.

Jak z vajíčka odstranit razítko

Pokud nemáte zrovna domácí vajíčka, na kterých samozřejmě žádné razítko nenajdete, budete muset razítko odstranit, protože jinak by vám kazilo celou vaši práci. Jeho odstranění naštěstí ale není nic složitého. Vezměte si k ruce tekutý písek a trochu vody a s těmito dvěma pomocníky razítko odstraníte hravě. Poté ještě celé vajíčko umyjte prostředkem na nádobí a tím ho dokonale odmastíte. Díky tomu pak na vajíčku bude barva dobře držet.

Co dělat, aby vajíčka při vaření nepraskla

Pro koledníky se vždy barví vajíčka uvařená natvrdo. Občas se ale při vaření může stát, že některá vajíčka vlivem teplotního šoku prasknou. Tomu se dá snadno zamezit tím, že si vajíčka z lednice vyndáte o trochu dříve a necháte je dosáhnout pokojové teploty. Poté je vložte do vroucí vody a vařte asi 10 minut. Délka vaření se však bude lišit od techniky, kterou pro barvení zvolíte.

Aby vajíčka byla žlutá

Pokud chcete, aby vaše vajíčka měla žlutou barvu a chcete se vyhnout chemickým barvám můžete použít slupky z cibule, nebo kurkumu. Budou vám stačit slupky přibližně z jedné cibule, ale pokud je cibule menší použijte raději slupky z cibulí dvou. Přidejte půl litru vody, vejce a chvíli je vařte v této směsi. Často je hlídejte, aby se nezačala zbarvovat spíše do hněda. Pokud chcete použít kurkumu, případně kari koření, použijte na půl litru asi dvě čajové lžičky.

Jak dosáhnout červené, nebo růžové barvy

Abyste dosáhli vajíček, krásně zbarvených do červené barvy přírodní cestou, budete potřebovat šťávu z červené řepy, nebo slupky z červené cibule či červené víno. Vína však může být na pouhé barvení vajíček poměrně škoda a výsledná barva bude spíše fialová, nežli červená. Příprava je velice jednoduchá, pouze šťávu z řepy přiveďte k varu a vložte k ní vajíčka. Pokud použijete slupky z červené cibule, nemusíte vajíčka vařit předem. S cibulí se budou vařit asi 10 minut, takže se vám uvaří během samotného procesu barvení. Pokud chcete mít vajíčka růžová, pouze šťávu z červené řepy nařeďte vodou.

Jak dosáhnout zelených vajíček

Pro obarvení vajíček do zelena budete potřebovat osení, nebo špenát. Pokud budete barvit vajíčka pomocí osení, nasekejte asi 5 polévkových lžic a přidejte k němu půl litru vody a povařte dohromady s vajíčky. Pokud se vajíčka rozhodnete barvit za pomocí špenátu, budete potřebovat klasický mražený špenátový protlak. Z celé kostky vám bude stačit půlka. Nejdříve ji povařte v půl litru vody a poté přidejte i vajíčka.

Modré barvy docílíte pomocí červeného zelí

Asi by vás nenapadlo, že modře zbarvených vajíček docílíte pomocí nakrouhaného červeného zelí. Budete k tomu potřebovat přibližně půlku jedné hlávky. Zelí zalijte vodou tak, aby bylo zcela ponořené a přidejte vajíčka.

Žíhaná vajíčka pomocí rýže

Pokud chcete vytvořit opravdu originální vajíčka, můžete vyzkoušet tento geniální trik. Budete potřebovat igelitový, nejlépe uzavíratelný sáček, potravinářské barvivo a asi tři polévkové lžíce rýže. Rýži nasypte do sáčku, přidejte barvu, kterou chcete. Přidejte ještě i malé množství vody a jednu malou lžičku octa. Sáček uzavřete a dobře promněte tak, aby se všechna rýže dobře obarvila. Jakmile máte obarvenou rýži, vložte do sáčku i vajíčko. Pomalu a opatrně vajíčko obarvěte pomocí rýže. Jakmile je budete mít obarvená, vyndejte je ze sáčku a nechte uschnout na papírové utěrce, nebo na pečícím papíru. Jakmile vajíčka oschnou, můžete z nich opatrně obrat případnou zaschlou rýži a máte hotovo. Pokud budete chtít, aby se vaše vajíčka navíc ještě i krásně leskla, použijte malé množství sádla, nebo oleje a vajíčka potřete.

Pár typů na závěr

Aby vaše barvení mělo úspěch, pojďme si ještě závěrem říci pár dobrých typů. Aby barva na vajíčka krásně chytla, je třeba je ve vybraných směsích většinou vařit alespoň 20 minut. Pokud chcete, aby byla barva opravdu velmi výrazná, klidně je nechte ve směsi ležet i přes noc, jen ji už samozřejmě nevařte. Pro ještě výraznější výsledek můžete k vybraným směsím přidat k vaření ještě i 2 polévkové lžíce octa.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*