Digitální zrcadlovky Nikon D3100 a D90 pro profíky či laiky?

Nikon

NikonMnoho lidí, kteří se fotografování věnují trochu víc, nedá dopustit na tzv. zrcadlovky. Zrcadlovky existují i v klasickém provedení, ale v poslední době se stále více prodávají zrcadlovky digitální. Název zrcadlovka je odvozen od zrcadla, které slouží k zobrazení scény v hledáčku.

V dnešní době se používají tzv. jednooké zrcadlovky, které jsou charakteristické sklopným zrcadlem a stejným objektivem pro expozici i pro hledáček. Hlavní výhodou jednookých zrcadlovek je použití výměnných objektivů, filtrů a konvertorů, při zachování přesného náhledu fotografie. Jako pro všechny fotoaparáty, je pro kvalitní focení nejdůležitější optika. Volbou objektivu můžete posunout fotoaparát o úroveň výš.

Přes nesporné výhody digitálních zrcadlovek byla jejich nevýhodou nemožnost fotit přes displej. Tento problém řeší některé zrcadlovky polopropustným zrcadlem, které umožňuje dopad světla na senzor i bez exponování. Dalším problémem bylo video. Kvalitní modely digitálních zrcadlovek již videosekvence zachytit umožňují.

To, že si digitální zrcadlovky vzhledem k vysoké pořizovací ceně a náročnosti ovládání pořizují pouze profesionálové již dávno neplatí. Příkladem je například lehký, kompaktní, cenově dostupný a snadno ovladatelný Nikon D3100. Většina základních funkcí a ovládání je na horní straně fotoaparátu. Nechybí kompenzace expozice, aktivace samospouště, sekvenční snímání, otočné kolečko pro přepínání režimů a místo pro připojení externího blesku. Silnou stránkou Nikonu D3100 je nový obrazový procesor EXPEED 2, snímač typu CMOS s rozlišením 14,2 MPx a možnost natáčení videosekvencí se zvukem v rozlišení Full HD podle velikosti paměťové karty. Mínusem je nižší rozlišení displeje, což ale není při focení to nejpodstatnější. Tato zrcadlovka umí dělat kvalitní fotky a nemá problém ani s nastavením ISO větší než 1000. Překvapivě dobře fotí i rychleji se pohybující objekty.

Další digitální zrcadlovkou střední třídy, která potěší laiky i zkušené fotografy je Nikon D90. Na rozdíl od Nikonu D3100 se pyšní displejem s vysokým rozlišením. Má všechno standardní vybavení pro fotoaparáty své třídy i možnost natáčení poměrně kvalitního videa. Je vybaven CMOS čipem s crop faktorem 1,5 a rozlišením 12,4Mpx.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*