Čtyřicítka se u žen bere jako zlomový věk

lekar zena

lekar zenaPřibírání a další neduhy dokáže zapříčinit i nedostatek hormonů, který s sebou přibývající věk nese. Tento stav je, bohužel, nevyhnutelný. Pokles hormonů je provázen špatnou psychikou, únavou, nespavostí, návaly horka, nočním pocením, inkontinencí, zhoršenou kvalitou vlasů i nehtů či přibýváním na váze. Chybějící hormony se dají nahradit podáváním tablet, ale proč užívat zbytečně léky? „Světová zdravotnická organizace vydala v r. 2011 prohlášení, že se nemá předepisovat hormonální substituce v klimaktériu, neboť preparáty obsahují syntetický estrogen, který byl zařazen mezi prokázané humánní karcinogeny. Rozhodnutí je na každé ženě,“ říká lektorka hormonální jógové terapie Jana Černotová a dodává: „Už po víkendovém semináři hormonální jógové terapie zažijete změnu. Neoddělitelné propojení jógového cvičení s dechem představuje posílení vitality, životní energie a imunity organismu. Stačí 30 minut 3x týdně, abyste harmonizovaly hormony, zvýšily hladinu estrogenu, ulevily si a zajistily pohodový přechod.“

Menoragie. Silné menstruační krvácení, při které dochází k odlupování větších kusů děložní sliznice, vede k nadměrné krevní ztrátě a s tím spojené únavě a poklesu chuti do života. Ano, může jít o hormonální nerovnováhu spojenou s věkem, ale také o myom či zánět, ovšem to určí jedině lékař.

Gynekologie. Stále častěji bude docházet k menstruačním změnám. Intervaly mezi cykly se mohou prodlužovat nebo zkracovat a jen lékař posoudí, zda se jedná o důsledek hormonálních změn, nebo zda jde o příznak vážného onemocnění.

Zrak. Přirozené zhoršení zraku při pohledu na blízkou, tzv. čtecí vzdálenost. Oči se unaví, a to může vyvolávat nepříjemné bolesti hlavy, očí a únavu. Po pětačtyřicítce se objevuje také vetchozrakost. Řešením je korekce dioptriemi (např. hypergelové kontaktní čočky Biotrue Oneday For Presbyopia umožňují ostré vidění na blízko, na střední vzdálenosti i do dálky, jsou inspirované okem a podporují 100 % propustnost kyslíku přes čočku). Kompletní oční vyšetření je vhodné podstoupit každé dva roky, aby došlo co nejdříve k diagnostice případného zeleného zákalu, který vede k slepotě. Riziko onemocnění zeleným zákalem s věkem vzrůstá a odhalit jej může pouze lékař.

Rakovina. Po čtyřicítce je mnohem více pravděpodobnější vznik zhoubného onemocnění. Proto je velice důležité nezapomínat na preventivní screening rakoviny děložního hrdla, prsu, tlustého střeva a plic. Včasným odhalením předrakovinných změn se riziko karcinomu výrazně snižuje.

Snížení chuti na sex. Velmi častý jev spojený s klimakteriem. Pomoc hledejte v lékárně, pomůže např. kombinovaná Bachova květová esence Libido.

Zvýšený krevní tlak. Nečekejte, až vám hypertenzi oznámí lékař. Krevní tlak se můžete naučit měřit sama. Výsledky si zapisujte – pomůžete tak lékaři při posuzování nutnosti léčby.

Žlučníkové kameny. Dispozice je sice vrozená, ale redukční diety, při kterých omezujete tuky, nenutí žlučník k vyprazdňování, a to vede k vytváření kamenů. Řešení? Omezte drastické diety.

Pokles funkce štítné žlázy. Můžete pocítit menší výkonnost, změny nálad, přibývání na váze, zácpu, vypadávání vlasů či velmi suchou pokožku. Pokud vám lékař předepíše léky, jsou obvykle až do konce života. Můžete se ale lékům vyhnout, pokud budete pravidelně cvičit již zmíněnou hormonální jógu.

Osteoporóza. Od čtyřicátého roku dochází za normálních podmínek k úbytku 0,8 % kostní trámčité tkáně a 0,6 % kostní kortikální tkáně za rok. U žen v menopauze dosahuje tato ztráta dokonce až trojnásobku. Přidejte do jídelníčku vápník a vitamín D, najdete ho třeba v máku, mléčných výrobcích, rybách, zelenině, tofu či mandlích.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*