Zahradní jezírko má nejen estetickou funkci.

jezírko

jezírkoZahradní jezírko vnese úplně jinou atmosféru do vaší zahrady. Vodní plochy na zahradách jsou čím dál tím populárnější. I když bazén na cachtání vaše ratolesti nadchne, zahradní jezírko má úplně jiné kouzlo. Obecně sice platí, že čím větší vodní plocha, tím méně je nutné do přirozeného režimu vody zasahovat, ale i relativně malá vodní plocha ozvláštní každou zahradu. Nejenom, že zahradní jezírka jsou zajímavým prvkem v zahradní architektuře. Budete se divit, jaké oživení ta trocha vody v krajině skýtá. Jednak slouží jako přirozené pítko, které láká drobné pěvce z okolí, navíc budete moci obdivovat pestré lesklé vážky a šídla. Pokud je alespoň v jednom místě voda hlubší, můžete vysadit okrasné karásky.

V dnešní době je snadné zvolit dokonalou filtraci a podpořit přirozené čištění vody, takže se lze zcela nebo z velké části vyvarovat použití chemických přípravků. Starý známy způsob čištění vody pomocí filtrace štěrkem a pískem funguje stále, jen technologie filtrace se zdokonalily a zefektivnily. Důležité je i osázení břehových zón vhodnými rostlinami, které pomohou odnímat přístupný dusík z vody. Zamezí se tak přílišnému bujení řas či sinic. Aby se do systému nevnášely další živiny, je třeba myslet na umístění keřů a listnatých opadavých stromů ve větší vzdálenosti od vodní hladiny. Spad listí je totiž dalším zdrojem dusíku, který podporuje zarůstání vody. Pozor je třeba dát i na překrmování okrasných rybek. Pokud ryby do vody nevysadíte, bude voda obydlena mnoha druhy vodního hmyzu. Viděli jste na vlastní oči třeba larvu chrostíka, která má sou schránku vystavěnu z úkrojků rostlin nebo lesklých kamínků?

Existuje řada způsobů, jak udržet vodu v zahradním jezírku kvalitní, bez použití bazénové chemie. Cílem je totiž mít vodu čistou, ale ne sterilní a mrtvou. Jedním z neprávem opomíjených způsobů je například UV lampa, která ničí choroboplodné zárodky i řasy. Pomocí vodního vysavače lze zase s minimálním zásahem do zbytku jezírka vysát přebytečný organický materiál ze dna, a zabránit tak jeho hnití, případně uvolňování živin do volné vody. Nejlepší je zvolit kombinaci účinné filtrace s mechanicko-biologickým filtrem s další metodou čištění, například již zmíněnou UV lampou.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*