Důležité informace pro řidiče přehledně na jednom místě.

bodovy system

Pokud vás zajímají praktické informace pro řidiče a majitele motorových vozidel, naleznete je přehledně uspořádané na webu lepsiruceni.cz.

Povinné ručení

bodovy systemZákladní informace, která zajímá každého majitele motorového vozidla je levné a kvalitní povinné ručení. Je výhodné i připlatit si pojištění čelního skla, jehož výměna není právě levnou záležitostí. Na stránkách lepsiruceni.cz můžete snadno porovnat jednotlivé nabídky pojišťoven a zjistit si o detailní informace o jednotlivých produktech i pojišťovnách.

Bodový systém

Protože povinná výbava automobilu se na náš vkus až příliš často mění, můžete předejít případné pokutě a zkontrolovat aktuální povinnou výbavu včetně platného povinného obsahu autolékárničky. Od 1. srpna 2011 byly uzákoněny i jisté legislativní změny v bodovém systému pokutování prohřešků proti pravidlům silničního provozu. Za co a kolik bodů vám může být odečteno a zda je možné o body přijít i bez vašeho vědomí?

Hlavní změnou v novele zákona je výrazné snížení přestupků, za které lze odebrat body. Minimálně ale přijdete při přestupku o dva body. Pro většinu řidičů je nemilou novinkou konec nutnosti cedule oznamující měření rychlosti. Další z plejády změn je ztráta 4 bodů, pokud vezete dítě bez autosedačky. Hranice 12 bodů po jejímž dosažení přijde řidič o řidičský průkaz na jeden rok zůstává nezměněna. Provinilce pak čeká přezkoušení v autoškole. Proti odebrání řidičského průkazu se lze bránit námitkou odeslanou nebo donesenou na příslušný obecní úřad do pěti pracovních dnů od data doručení oznámení. To, že vám zbývá poslední pár bodů a reálně vám hrozí zákaz řízení, nemusíte ani vědět. Policisté totiž nemají ze zákona povinnost vás o ztrátě bodů informovat. Získat výpis z bodového hodnocení řidiče můžete na webových stránkách CzechPointu, na obecním úřadu nebo poště. Kompletní přehled bodového hodnocení přestupků naleznete na lepsiruceni.cz

Kupní smlouva

Další velmi vítanou informací pro kupující či prodávající automobil či motorku jsou vzorové smlouvy o koupi motorového vozidla pro fyzické i právnické osoby. Při prodeji či koupi, tak můžete snadno zkontrolovat, že kupní smlouva na auto má všechny náležitosti, které by platná kupní smlouva měla mít.

Dočasné odhlášení vozu z registru vozidel

Pokud máte vůz nepojízdný a chcete ho na nějakou dobu odhlásit z registru vozidel, musíte dodržovat určité postupy. Dočasně vyřadit vozidlo z registru lze maximálně na12 měsíců, popřípadě po uplynutí této lhůty ještě na další rok. Do té doby je vlastník povinen uvést vozidlo do provozu, případně nechat vůz ekologicky zlikvidovat.

Pro dočasné vyřazení vozidla z evidence vozidel je nutné podat písemnou žádost na obecní úřad obce s rozšířenou působností, v jehož územním obvodu má provozovatel vozidla bydliště, místo podnikání nebo sídlo. Pokud se nejedná o firemní vůz budete potřebovat pouze doklad totožnosti a technický průkaz vozidla.  Na úřadě po dobu odhlášené vozu zůstanou registrační značky a osvědčení o registraci vozidla.  Poplatek za správní řízení je 100 Kč.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*